Bratislava 23. januára (TASR) - Nový Zákonník práce platný od 1. apríla tohto roku neprináša v oblasti práce nadčas žiadne prevratné zmeny a z väčšej časti preberá súčasnú právnu úpravu.
Povolený rozsah nadčasov zostáva nezmenený v objeme 150 hodín ročne s možnosťou jeho zdvojnásobenia v prípade súhlasu zamestnanca a Národného úradu práce, uviedla na dnešnej tlačovej besede riaditeľka odboru pracovných vzťahov a kolektívneho vyjednávania Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Mária Buchtová. Novinkou je podľa nej jedine to, že tento ročný fond sa rozpočítal do týždňov a týždenný pracovný čas sa tak definuje na maximálne 48 hodín vrátane nadčasov, aj v prípade práce pre viacerých zamestnávateľov. Samotný týždenný pracovný čas zakotvený v novom Zákonníku práce na 40 hodín pritom zodpovedá súčasnému 42,5-hodinovému s tým, že sa už do neho nezarátava polhodinová prestávka na obed.
"Ak sa teda lekári alebo pedagógovia sťažujú napriek tomu, že v tejto oblasti sa nič nezmenilo, znamená to, že si asi teraz prácu organizujú inak, ako to dovoľuje pracovné právo," reagovala na kritiku nového Zákonníka práce M. Buchtová. V priebehu prípravy konzultovalo podľa nej MPSVR túto právnu úpravu okrem iných aj s odborovými zväzmi školstva a zdravotníctva, ich súčasné výhrady preto považuje za prekvapujúce. Zdôraznila tiež, že úlohou Zákonníka práce je ochrana zamestnanca a jeho zdravia, pričom predlžovanie pracovného času lekárov môže byť pre pacientov nebezpečné.
Rezort práce odmieta tiež výhrady k ustanoveniu, ktoré vylučuje možnosť vzájomného zamestnávania sa manželov. Takéto obmedzenie obsahuje aj platný Zákonník práce, pričom vychádza z pracovného práva, podľa ktorého sú si manželia rovní, ako aj z bezpodielového vlastníctva majetku manželov. "Z tohto spoločného majetku nemôže jeden vyplácať druhému mzdu," zdôvodnila generálna riaditeľka sekcie legislatívy MPSVR Vlasta Husáriková. Manželský partner sa môže podieľať na podnikaní bez založenia pracovno-právneho vzťahu ako spolupracujúca osoba.
Nový Zákonník bol podľa MPSVR pripravený v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR, ako aj prístupovým procesom do Európskej únie. Svojím obsahom akcentuje Európsku dohodu o pridružení, uzavretú medzi Európskym spoločenstvom a SR, ako aj národný program pre prijatie komunitárneho práva a negociačnú pozíciu SR v kapitole 13 sociálna politika a zamestnanosť, ktoré schválila vláda SR. Ako podotkla V. Husáriková, bol tiež predmetom dlhého vyjednávania sociálnych partnerov, pričom záverečnú dohodu premietnutú do zákona podpísali vrcholní predstavitelia zástupcov zamestnávateľov aj odborov a vládny kabinet ju akceptoval.
Výhrady k novému Zákonníku práce prezentovali v poslednom čase zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) aj odborové zväzy v školstve. Podľa LOZ znemožní stanovenie nadčasov pohotovostné služby lekárov, ktoré trvajú 15,5 hodiny a bude tak musieť byť zavedená trojzmenná prevádzka. Zamestnanci, ktorí sú zároveň pedagógmi, budú zase musieť zrušiť svoje pracovné úväzky na školách, čo môže spôsobiť, že niektoré z nich stratia akreditáciu. S viacerými ustanoveniami nového zákonníka nesúhlasia ani SDKÚ a DS, ktoré už avizovali jeho novelizáciu.
* san zll