V BIELORUSKU
Niekoľko stoviek odporcov bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka včera protestovalo pred jeho rezidenciou pri príležitosti 50. výročia podpísania Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Napriek nariadeniu polície zhromaždiť sa na inom mieste, protest sa konal plánovane na Októbrovom námestí, asi 200 km od rezidencie prezidenta. Demonštráciu nesprevádzalo zatýkanie ani násilie, no organizátori sa sťažovali, že boli pred protestom predvolávaní na políciu. Hlavný organizátor protestu obvinil políciu, že od začiatku roka zatkla alebo zbila 500 ľudí a počas štyroch rokov vlády Lukašenka boli tisíce ľudí vystavené politickým represiám. Všeobecnú deklaráciu ľudských práv schválilo Valné zhromaždenie OSN 10. decembra 1948.
PODPORA sociálnych demokratov SLOVENSKU
Účastníci sobotňajšieho rokovania Stredoeurópskeho fóra sociálnych demokratov v Prahe uvítali politické zmeny na Slovensku. Uviedli, že sa zasadia o integráciu Slovenska do stredoeurópskych
štruktúr. Na pražskom stretnutí predstaviteľov sociálnych demokratov sa zúčastnili zástupcovia SDĽ a SDSS, predstavitelia poľskej a maďarskej strany i zástupcovia Európskej sociálnodemokratickej strany. Ide o sociálnodemokratické strany krajín, ktoré s výnimkou Slovenska majú časť etapy na ceste do NATO a EÚ za sebou. Predseda ČSSD Miloš Zeman vyjadril presvedčenie, že to bude čoskoro platiť aj o Slovensku.
VOĽBY V TAIWANE
Vládnuca Nacionalistická strana Kuomintang zvíťazila v sobotňajších parlamentných voľbách v Taiwane so ziskom 123 z 225 kresiel. Na druhom mieste skončila hlavná opozičná Demokratická progresívna strana (DDP) so 70 mandátmi. Nová strana Číny získala 11 kresiel, nezávislý kandidáti 21. Podľa pozorovateľov rozhodla o výsledku otázka znovuzjednotenia s Čínou, čo podporuje Kuomintang, zatiaľ čo DPP je za nezávislosť ostrova s členstvom v OSN.
Joschka FISHER
O ROZŠIROVANÍ EÚ
Časový harmonogram pre plánované rozšírenie EÚ bude môcť byť predložené najskôr koncom roka 1999, vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fisher. Vstup východoeurópskych kandidátov do EÚ je preto podľa neho v roku 2000 nerealistický. Bonnská vláda preberá 1. januára na polrok predsedníctvo EÚ. Za jeden z hlavných cieľov označila ďalší pokrok v rozširovaní únie na východ, čo je v záujme celej Európy, avšak stanovenie časových cieľov nepovažuje za vhodné. Podľa Bonnu musia uchádzajúce sa krajiny splniť stanovené podmienky a musia byť vykonané vnútorné reformy EÚ.
NOVÁ STRANA V IRÁNE
Asi sto politikov a kultúrnych pracovníkov hlásiacich sa k politike umierneného prezidenta Chátamího v Iráne založilo novú politickú stranu - Front účasti na islamskom Iráne. Programom strany je propagovať "slobodu myslenia, logický dialóg a zákony a pravidlá sociálneho správania", píše včerajšie vydanie denníka Zán. Zakladateľ Nadžáfkalí Habíbí vyhlásil, že program je vlastne postavený na politike prezidenta. Pozorovatelia usudzujú, že sa stane základňou pre všetkých Chátamího stúpencov, ktorým zatiaľ chýbalo organizované vedenie.
(ČTK, TASR)