BUDAPEŠŤ (TASR) - Maďarsko bude zrejme ochotné zaplatiť Slovensku istú sumu ako príspevok na náklady spojené s výstavbou vodného diela Gabčíkovo, ak dostane naspäť adekvátnu časť dunajských vôd. Tento predpoklad vyslovil v stredu v prednáške na pôde Vedeckého centra Woodrowa Wilsona vo Washingtone predstaviteľ výskumného programu americkej akadémie vied pre stredoeurópske politické otázky Stephen Deets.
Podľa jeho názoru sa maďarský expremiér Gyula Horn dopustil jedného z najväčších politických omylov svojej kariéry, keď sa tesne pred parlamentnými voľbami `98 v MR jeho splnomocnenci dohodli so slovenskou stranou na výstavbe hrádze na maďarskom úseku Dunaja. Súčasný vládny kabinet v Budapešti vodný stupeň s určitosťou nevybuduje, nemožno však rátať ani s tým, že by Slovensko zbúralo vodné dielo Gabčíkovo, konštatoval odborník.
Z analýzy súčasnej situácie logicky vyplýva, že cestu zo slepej uličky môže predstavovať iba dohoda medzi vládami v Bratislave a Budapešti, povedal Stephen Deets. Súčasne upozornil, že rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu zo septembra 1997, ktoré hodnotil globálne ako víťazstvo slovenskej strany, odsúdilo jednostranné vypovedanie medzištátnej zmluvy z roku 1977 maďarskou stranou, respektívne absenciu jej plnenia v MR, ako aj uvedenie variantu C do prevádzky slovenskou stranou. Zároveň navrhlo, ale nepredpísalo vzájomnú rezignáciu oboch strán na odškodné, čo podľa Deetsovho názoru pravdepodobne povedie k ochote Budapešti zaplatiť, ak dostane naspäť adekvátnu časť Dunaja. Informovala o tom maďarská národná agentúra MTI.