
Záchranné člny krúžia okolo ropnej plošiny brazílskej spoločnosti Petrobras, ktorá sa vo štvrtok po sérii výbuchov začala potápať. FOTO - REUTERS
Štyridsaťposchodovou ťažobnou konštrukciou, ktorá je najväčšia na svete, vo štvrtok otriasli tri výbuchy, pri ktorých pravdepodobne zahynulo desať ľudí. Znečistenie mora ropou údajne zatiaľ nehrozí. Teraz sa zariadenie, vzdialené asi 150 kilometrov severne od pobrežia v okolí Ria de Janeiro, pomaly nakláňa k hladine oceánu. Odborníci už vo štvrtok vypočítali, že počas nasledujúcich asi 48 hodín pôjde zrejme ku dnu. „Plošina sa nakláňa stále viac. Jedno z poschodí je plné vody, čo ju značne destabilizuje. Podľa našich výpočtov už dosiahla hranicu, za ktorou jej hrozí zrútenie,“ priznal viceriaditeľ Petrobrasu pre komunikáciu Agremiro Pertenco Neto.
Podľa jeho slov sa spoločnosť pokúša 120 metrov vysokú a 100 metrov širokú oceľovú konštrukciu zachrániť odčerpávaním vody zo spodného poschodia. Napokon dodal, že doterajšie úsilie odborníkov nádej na záchranu plošiny nezvýšilo.
Americké, európske a bermudské poisťovne zaplatia zrejme 360 až 650 miliónov dolárov za škody či úplné zničenie ropnej plošiny. Stále je to však len zlomok sumy v porovnaní s rokom 1988, keď pri škótskych brehoch po výbuchu na americkej ropnej plošine Piper-Alpha zahynulo 167 ľudí a poisťovne zaplatili 2,9 miliardy dolárov. (čtk)