Denník Kommersant v tejto súvislosti konštatuje, že ruské súdy a ďalšie inštitúcie čaká vlna trestných oznámení a sťažností. Kommersant cituje slová generálneho riaditeľa TV-6 Jevgenija Kiseľova, podľa ktorého štátna moc konala "brutálne a bez okolkov", keď prerušila vysielanie pred ukončením vysielacieho programu.
"Situácia je veľmi ťažká. Budeme o frekvenciu bojovať, aj keď žiadne záruky nemáme. Niet záruk ani v tom, či sa konkurz bude vôbec konať, pretože od 11. februára bude platiť nový zákon o licenciách, v ktorom niet ani slova o poskytovaní licencií televíznym spoločnostiam prostredníctvom konkurzu. No aj keď sa konkurz uskutoční, môžu úrady jeho priebeh ovplyvniť. Štátna moc jednoducho nechce, aby v Rusku existovala nezávislá televízia," povedal Kiseľov na mimoriadnom zhromaždení zamestnancov spoločnosti.
Denník Kommersant ďalej informuje, že v odpojení signálu TV-6 sa okrem súdu a ministerstva tlače angažovala aj ruská tajná služba FSB, ktorá môže zasahovať aj do prešetrovania sťažností TV-6 proti odňatiu licencie a prerušeniu vysielania.
"Ak to hodnotím podľa počtu áut sledovačky, ktoré som dnes videl pred svojim domom, minister tlače Michail Jurievič Lesin nerealizoval rozhodnutie súdu, ale inej inštitúcie," uviedol šéf TV-6 Kiseľov. Ruský denník Nezavisimaja gazeta v súvislosti s udalosťami v TV-6 priniesol postoj oligarchu Borisa Berezovského, majoritného akcionára spoločnosti MNVK, ktorá vlastnila licenciu na vysielanie TV-6. Podľa Berezovského odstavenie TV-6 je motivované nielen jeho sporom s Kremľom, ale logikou moci v Rusku, ktorá sa usiluje o diktatúru zákona s cieľom podriadiť si celú spoločnosť.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh