Republikánsky senátor John McCain dodržal slovo. Členovia amerického Senátu začnú dnes debatu o finančnej stránke volebnej kampane. Keďže v minuloročných prezidentských voľbách sa opäť potvrdilo, že milióny sú rozhodujúcim motorom americkej politiky, diskusia má viesť k prijatiu nového zákona.
McCain, ktorý v primárkach prehral s terajším prezidentom Georgeom W. Bushom práve pre nedostatok financií, predkladá návrh zákona spoločne s demokratickým senátorom Russom Feingoldom. Obaja tvrdia, že jestvujúci model korumpuje politický systém a nevytvára rovnaké podmienky na politickú súťaž.
Spor o „soft money“
Ide najmä o tzv. soft money (mäkké peniaze), ktoré posielajú do pokladníc oboch hlavných politických strán bohatí jednotlivci alebo korporácie. Takzvané hard money (tvrdé peniaze) dostávajú politické strany z federálnej pokladnice.
V prípade minuloročných prezidentských volieb to bolo zreteľne viac než kedykoľvek predtým. Republikán Bush junior získal milióny najmä od boháčov a bohatých spoločností a demokrat Al Gore tiež od bohatých jednotlivcov, od amerických odborov, ale aj od Hollywoodu. Na konte prezidentských kandidátov tak skončili mnohomiliónové sumy - ich presná výška nie je známa. Je však možné, že vysoko presiahli „limit“ 80 miliónov dolárov. John McCain so svojimi 17 miliónmi nemal šancu vydržať s dychom a to isté postihlo aj demokrata Billa Bradleyho, Gorovho protikandidáta v primárkach.
Čas na zmenu ešte nedozrel
Návrh zákona, podľa ktorého by sa mali „mäkké peniaze“ celkom odstrániť, aby sa systém sprehľadnil a aby sa šance vyrovnali, však nemá dostatočnú podporu senátorov. Aj v americkej politike si členovia Kongresu zvykli na teplé miesta a nechystajú sa ich len tak ľahko vzdať.
V kongresových voľbách, ktoré prebehli spoločne s prezidentskými, sa do snemovne dostalo iba dvadsať nových politikov a do Senátu len deväť. Stará garda ako celok - do ktorej napokon patrí aj sám John McCain, hoci svojím návrhom reformy doterajšieho systému rozbúril hladinu politického života - nie je zrejme ešte pripravená na zásadnú zmenu.
Finančné príspevky stranám a politikom umožňuje ústava. Doterajší model však skutočne kríva - aj druhá strana politikov, medzi ktorých patrí i prezident Bush, je odhodlaná pristúpiť na kompromis. Republikánsky senátor Chuck Hagel a demokratická senátorka Mary Landrieuová predložili vlastný návrh - aby sa namiesto eliminovania „soft money“ prijal zákon o limite finančných príspevkov od jednotlivých darcov. Jednotlivci by mohli prispievať sumou 120 - tisíc dolárov a bohaté manželské páry sumou 240-tisíc.
Americký politický systém zjavne na výrazné revolučné kroky ešte nedorástol.
MICHAL HAVRAN