WASHINGTON (ČTK, TASR) - Spojené štáty americké v stredu vyzvali stredoeurópske krajiny, aby židovským skupinám rýchlo vrátili synagógy, školy, strediská a cintoríny židovskej obce, ktoré im zobrali nemeckí nacisti a ktoré si ponechali po desaťročia komunistickej vlády. "Odklady a zatemňovanie môžu jednoducho poškodiť tých, ktorí prežili holokaust. Ďalej odkladať spravodlivosť nás všetkých zneuctí," uviedol na washingtonskej konferencii o majetku obetí holokaustu námestník ministerky zahraničných vecí USA Stuart Eizenstat. Pripustil, že prinútiť krajiny, aby sprístupnili svoje archívy vyšetrovateľom a súkromným osobám pátrajúcim po osudoch ľudí a pôvodoch vecí sa ukazuje ako zložité.
Bývalé Česko-Slovensko a potom Slovensko šlo v reštitúciách ďaleko za rámec ostatných postkomunistických krajín. V prípade majetku židovských náboženských obcí sme urobili výnimku a šli sme až k 2. novembru 1938. Z tohto hľadiska bolo Slovensko na stredajšom rokovaní hodnotené veľmi pozitívne, uviedol pre TASR poslanec NR SR Robert Fico, ktorý sa zúčastnil na okrúhlom stole o konfiškácii majetku židovských cirkví a komunít v rámci washingtonskej konferencie. Trocha pozadu je podľa Fica Slovensko v odškodnení obetí nacistickej perzekúcie. "Pociťujem to ako určitý dlh," povedal Fico a zdôraznil, že problém treba chápať ako odškodnenie všetkých obetí, nielen osôb židovského pôvodu. Existujúci návrh zákona vzhľadom na finančné problémy vláda nepredložila do parlamentu na schválenie. "Na Slovensku sa ozývajú signály, že vláda sa chce k tomuto problému vrátiť. Verím, že v priebehu šiestich mesiacov by sme mohli návrh zákona opätovne pripraviť," uviedol Fico.
Otvorený list, v ktorom protestuje proti nezastúpeniu Rómov na washingtonskej konferencii, vydala Ústredná rada Rómov a Sintiov v Nemecku. Protest bol vznesený s odvolaním sa na závery nedávnej porady v Lodži tiež v mene všetkých mimovládnych rómskych organizácií z krajín strednej a východnej Európy, ktoré sa na nej zúčastnili. V liste sa uvádza, že na rozdiel od nacistických zločinov proti Židom bola genocída rómskeho obyvateľstva "systematicky zabúdaná" a nacistické predsudky a stereotypy voči Rómom pretrvávajú dodnes v postojoch väčšiny obyvateľov európskych krajín.