Dalo sa čakať, že Izrael bude zdržovať a prerušovať implementáciu memoranda z Wye, hlavne odovzdávanie územia, vždy, keď sa vyskytnú okolnosti použiteľné ako potvrdenie argumentov skeptikov. V najvyšších politických kruhoch je ešte stále dosť odporcov územných ústupkov Izraela v prospech Palestínčanov a vyťahovanie témy vyhlásenia palestínskeho štátu i brutálny útok na izraelského vojaka a civilistu takýmito okolnosťami bezpochyby sú: keď sa žiada odmietnuť spoluprácu. To sa stalo vo štvrtok znovu. Útok protestujúcich študentov v Ramalláhu, ktorí žiadali prepustenie palestínskych politických väzňov, na izraelské vojenské auto, z ktorého vytiahli a samopalom zbili izraelského vojaka, bol nafilmovaný a vysielala ho izraelská televízia ako dôkaz, že Palestínčania nerobia dosť v boji proti násiliu. Nato izraelský premiér Benjamin Netanjahu po krátkej porade so svojím bezpečnostným minikabinetom dal Palestínčanom ultimátum: ďalší odsun nebude, ak sa verejne nezrieknu plánu vyhlásiť jednostranne palestínsky štát. Na druhej strane budovanie židovských osád alebo oslobodenie 150 bežných zločincov namiesto politických väzňov z izraelských väzníc sú zas takými okolnosťami, ktoré palestínska strana nemôže nechať bez odpovede. A "iskrenie" na najvyšších politických miestach sa potom prenáša na radových obyvateľov - a výsledok politického procesu, ktorý mal slúžiť v prospech všetkých a mal znamenať konsolidáciu, je násilie. K nepokojom došlo vo štvrtok aj v Jeruzaleme na pohrebe Palestínčana, ktorého v ten istý deň ubodal pravdepodobne izraelský extrémista. Takéto udalosti potvrdzujú názory skeptikov, že to všetko (mierový proces) vlastne nemalo zmysel.
Na palestínsku výzvu, nech USA urobia niečo, aby Izrael odvolal ultimátum, Washington vyslal na Blízky východ svojho splnomocnenca Dennisa Rossa, už dobre známeho v tomto regióne, kde už riešil mnohé krízové situácie. Tá terajšia je len jedna z mnohých. Násilie na oboch stranách vyvoláva zimomriavky, to však v tomto kraji nie je nič nové.
O desať dní mal do Izraela pricestovať americký prezident Bill Clinton, aby bol prítomný na druhej fáze odovzdávania územia na základe nedávno podpíanej dohody z Wye, o uzavretie ktorej sa osobne pričinil. V tejto chvíli nie je jasné, či sa jeho cesta uskutoční podľa plánu, ak sa s implementáciou dohody nebude pokračovať. Časom sa však určite vyrieši aj tento problém, ako sa vyriešili i mnohé iné - zrejme bude implementované, čo sa implementovať má, aj keď s istým sklzom. Izrael obviňuje palestínskych politikov, že nabádajú na násilie. Čo sa však deje v hlavách Palestínčanov, keď musia stále počúvať zo strany izraelských politikov, akými sú odsúdeniahodnými nepriateľmi, ktorých "treba držať v šachu"? Nie je toto provokovanie násilia? Aj keď tento moment nie je jediným problémom na Blízkom východe, zmena rétoriky by rozhodne riešenie tých ostatných uľahčila.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ