V dôsledku prehlbujúceho sa deficitu rezortu zdravotníctva a kritického stavu v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach rozhodol minister Tibor Šagát o zavedení krízového režimu od 1. decembra. Úsporné opatrenia by mali ušetriť do konca roka okolo 380 miliónov. O konkrétnych postupoch rozhodnú jednotlivé nemocnice samostatne, preto sa sme sa v niektorých spýtali, čo v rámci krízového režimu obmedzia.
MUDr. Ján PAŠKAN, riaditeľ NsP Petržalka, Bratislava: "Obmedzíme hlavne príjem chronických pacientov, čím ušetríme na liekoch a špeciálnom zdravotníckom materiáli. Rozhodli sme tiež o znížení tepelnej krivky o jeden stupeň a šetriť sa dá aj na strave tak, aby to pacienti nepocítili."
MUDr. Jozef DOMENIK, riaditeľ NsP Ružomberok: "V technicko-prevádzkovej aj v liečebno-preventívnej oblasti zabezpečujeme len to, čo musíme. Obmedzovať sa určite nebude akútna a urgentná starostlivosť ani rýchla zdravotná pomoc. Predpokladám, že k výrazným zmenám nedôjde, pretože v našej nemocnici máme väčšinu pacientov akútnych."
MUDr. Matej HLADÍK, poverený vedením Dérerovej NsP, Bratislava: "V prvom rade obmedzíme príjem chronických pacientov, šetriť sa bude aj na úseku laboratórnych vyšetrení a krvných derivátov. Počas sviatkov prerušíme výuku poslucháčov medicíny a lekárov. Na teple ani strave šetriť nebudeme."
MUDr. Miloslav MARTINI, riaditeľ NsP Rožňava: "Prijímať budeme len akútne prípady v ohrození zdravia a života, čím sa zníži spotreba liekov a čiastočne sa ušetrí aj na strave a spotrebe energie. Čiastočne vieme ovplyvniť aj režim v spoločných vyšetrovacích zložkách, 60 percent výkonov si však objednávajú neštátni ambulantní lekári, tu môže teda dôjsť k úniku peňazí." (and)