
Nemecký vojak KFOR stráži vstup do svojej kasárne v Tetove, ktorú v piatok ostreľovali albánski vzbúrenci. KFOR využívajú Macedónsko ako zázemie a nemajú mandát zasiahnuť v ňom vojensky. FOTO - REUTERS
NATO však nemá mandát na žiaden zásah. Podľa informácií agentúry Reuters z jadra NATO aliancia nemá chuť na novú vojenskú intervenciu v ďalšej bývalej juhoslovanskej republike.
Macedónsko slúžilo ako ukážkový príklad, že na Balkáne môžu spolu v jednom štáte existovať rozličné etniká. Český veľvyslanec pri NATO Karel Kovanda pre denník MF Dnes pripomenul, že NATO nemôže stáť bokom aj preto, že Macedónsku vďačí za veľa. „Je tu historická vďačnosť za to, ako Macedónsko počas kosovskej vojny prijalo na svojom území 370-tisíc utečencov.“ Členské krajiny aliancie potom na svojom území nemuseli prichýliť zďaleka toľko kosovských Albáncov, ako pôvodne hrozilo.
Nemecký denník Die Welt upozorňuje, že v Macedónsku zo dňa na deň rastie odpor proti Západu. „Kde je to vaše NATO? Každý deň lietali nad našimi hlavami vaše lietadlá, aby bombardovali Srbsko a urobili špinavú robotu za Albáncov. Darovali ste im Kosovo a oni teraz odtiaľ prichádzajú, aby nás pobili. Kde ste teraz, aby ste nás chránili? Alebo hádam máme menšiu cenu?“
Aj preto sa NATO nemôže len prizerať. (kos)