Jeden z vojakov chytí môj veľký kufor iba sekundu po tom, ako ma doviezol taxík s dvoma batožinami pred mamutiu telavivskú autobusovú stanicu: "Na ktoré poschodie?" hovorí a pomôže mi s nimi k výťahu. Na treťom poschodí iný mladý vojačik ihneď ponúka pomoc a spolu ťaháme batožinu dlhou chodbou k autobusu do Eilatu. Obaja mávnutím ruky a typickou izraelskou vetou "Tyje bria" (Buď zdravá) odmietli 10-šekelovú mincu (asi 2,5 USD) na coca-colu. Napadla mi strašná myšlienka, či nie preto sú takí ochotní vykonať dobrý skutok, že žiaden izraelský vojak nevie, či ho za rohom nečaká smrť…
Sedem chlapcov, ktorí ešte ani neochutnali život, zabilo teroristické hnutie Hizballáh za posledných 14 dní na libanonských hraniciach a počet mŕtvych v tomto roku dosiahol spolu 22 mužov, ku ktorým treba prirátať aj veľké množstvo zranených. Južný Libanon je nočná mora pre každú matku vojaka. Či ostať, alebo opustiť tzv. bezpečnostný pás územia, to je dilema, ktorá sa v Izraeli rieši už roky. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prerušil nedávno pod tlakom krvavých udalostí svoju európsku cestu, aby mohol doma znovu prehodnotiť možnosť odchodu z Libanonu. Premiér a minister obrany Jicchak Mordechaj sa opäť zrejme pokúsili oprášiť 20 rokov starú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 425, vyzývajúcu na odchod izraelskej armády z Libanonu. Splnenie tejto rezolúcie by však zároveň vyžadovalo od libanonskej vlády zabezpečiť efektívnu kontrolu územia po izraelskej evakuácii. Rezolúcia sa netýka iba odchodu vojska, ale hovorí aj o návrate tohto územia pod libanonskú správu. A v tom je práve háčik. Sýria určuje tón v politike tejto oblasti a aj akýkoľvek náznak, že by Libanon chcel rozhodovať samostatne o svojich interných záležitostiach, považuje za medzinárodný komplot v záujme izolovania Damasku. Sýria sa už aj teraz cíti ohrozená dohodami uzavretými medzi Izraelom a Palestínčanmi, Jordánskom a Tureckom. Problém Golanských výšin totiž ostáva nedoriešený a sýrsky prezident Háfiz Asad nepripustí, aby jeho libanonský kolega Elias Hráví čo i len pomyslel na separátne rokovania s Izraelom. A Izrael sa márne pokúša presvedčiť Sýriu, že ide o bezpečnosť v pásme a nič iné …
Ústup armády zo severných hraníc Izraela, po ktorom by terorizmus prekročil "odstránený bezpečný plot" hraníc, by v Izraeli znamenal politickú smrť každého predstaviteľa zodpovedného za takéto rozhodnutie. EDANA MARASH-BORSKÁ, Tel Aviv
(Autorka je stálou spolupracovníčkou SME)