Zmätok a bezradnosť, ale aj nová nádej vládne medzi mnohými bojovníkmi Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorí si práve pred rokom prisľúbili, že ich ani bolestné porážky nezastavia v zápase za nezávislosť od srbskej nadvlády. Vojenská porážka v lete tohto roka, zničenie životných základov albánskeho obyvateľstva v Kosove srbskými jednotkami, zrada jednotlivých veliteľov a stroskotanie nádeje, že bude vyprovokovaná priama vojenská intervencia NATO narušili ich sebavedomie. Mnohí chcú teraz prestávku, ktorú si vynucuje dohoda medzi Holbrookom a Miloševičom, využiť na vypracovanie novej stratégie, napísal rakúsky denník Die Presse.
Nikto nepovažuje misiu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) za trvalé riešenie, avšak proti nej nikto slovne neútočí. Vodcovia UCK, ktorí chceli zostať v anonymite, však nedávno vyhlásili: "Trváme na požiadavke nezávislého štátu." Autonómia, ktorú požaduje medzinárodné spoločenstvo, by v najlepšom prípade mohla stačiť na prechodné obdobie. "Po všetkom, čo sa stalo, už nemôžeme žiť v spoločnom štáte so Srbmi." Mnohí bojovníci UCK sa však už nehlásia k pripojeniu sa k Albánsku. "Bola chyba vôbec to požadovať, politici a obyvateľstvo v Albánsku náš národ vôbec nechápu, tí sú úplne iní ako my," vyhlasuje sa dnes. "Bojujeme za našu slobodu, a nie za Veľké Albánsko. Celé to rečnenie o Veľkom Albánsku náš boj iba poškodilo." Mnohí bojovníci kritizujú aj vojenskú taktiku UCK. V lete kosovskí Albánci napadli srbské ozbrojené sily aj tam, kde mali malú nádej, že zabezpečia územie a ochránia obyvateľstvo. V súčasnosti to mnohí zdôvodňujú tým, že väčšina vodcov UCK prišla proti Srbom bojovať z exilu a nemala korene medzi postihnutým obyvateľstvom.
UCK podľa vlastného hodnotenia nebola v lete skutočnou oslobodzovacou armádou. Teraz má byť všetko inak: "Nesmieme sa však rozdrobiť a nesmieme naletieť na provokácie. Musíme využiť príležitosť na zmenu našej stratégie." Kolujú fámy, že kosovskoalbánski dôstojníci, ktorí slúžili v juhoslovanskej armáde, teraz budujú nové ozbrojené sily, ktoré budú disponovať väčším vojenským "know-how" ako doterajšia UCK. Mnohí kosovskoalbánski bojovníci sú údajne ochotní pripojiť sa k novej formácii. (ČTK, r)