a 1999 na plné obrátky a "k plnej spokojnosti". Podľa neho sa vznikom menovej únie zmenší pravdepodobnosť asymetrických šokov v týchto krajinách, pričom v neposlednom rade je to dôsledok Paktu stability a rastu, ktorý predpokladá vyrovnaný štátny rozpočet, alebo dokonca jeho prebytok. "V tomto bode existuje medzi EÚ a USA zhoda", uviedol prezident Banque de France. Aj USA sa podľa neho usilujú priblížiť aspoň k vyrovnanému rozpočtovému hospodáreniu. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.
Atraktivita eurozóny s 290 mil. obyvateľov a hospodárskou silou, ktorá sa približuje USA, sa podľa J.-C. Tricheta neustále zvyšuje. Pre neho osobne znamená euro "veľkú historickú odvahu", pričom jednotná mena stelesňuje vôľu európskych národov po zjednotení. Výhrady, že Pakt stability znamená "ultraortodoxný výrastok", prezident francúzskej centrálnej banky jednoznačne odmietol, pretože štruktúra jednotnej európskej meny nemá žiadne ultraortodoxné črty. Naopak, európske štáty sa vo väčšej miere usilujú dosiahnuť štandardy najlepších krajín alebo si stanovujú rovnaké ciele ako USA.
Európska únia síce nedisponuje pravou centrálnou vládou a ani pravým spoločným rozpočtom, Rada ministrov však môže v závažných prípadoch prijať drastickejšie opatrenia ako vláda USA. Trichet tým reagoval na výhrady prevažne americkej strany. Úspech euro by mala zaručiť dôveryhodná peňažná politika, ktorá je založená na existencii Európskej centrálnej banky a Európskeho systému centrálnych bánk, finančná politika upravená v Pakte stability, štrukturálne reformy, konkurencieschopnosť, ako aj široký strategický záber novej meny.