BRATISLAVA (SITA) - Väčšina odborníkov sa zhoduje v názore, že program vlády SR je založený na reálnych východiskách a nesnaží sa pozerať na hospodárstvo cez ružové okuliare. Ako pre tlačovú agentúru SITA uviedol analytik ING Barings Martin Barto, vláda si uvedomuje, že v najbližších dvoch rokoch, teda v prvej polovici jej funkčného obdobia, čaká slovenskú ekonomiku spomalenie hospodárskeho rastu, na ktorom sa bude podieľať okrem zníženia domáceho dopytu aj nižší vonkajší dopyt v dôsledku svetovej ekonomickej recesie.
Pod vplyvom uvedeného faktora a tiež uskutočnenia odďaľovanej deregulácie cien niektorých komodít vláda rovnako ako aj ekonomickí experti očakáva prechodné zvýšenie inflácie a čiastočne i nezamestnanosti. Podľa M. Barta, ak sa vláde podarí v krátkom časovom horizonte presadiť plánované stabilizačné opatrenia, ktorých cieľom je predovšetkým zvýšenie transparentnosti ekonomiky a prílev zahraničných investícií, môže ku koncu funkčného obdobia nastať opätovné hospodárske oživenie. Za reálne považuje vládou predpokladaný dlhodobo udržateľný ekonomický rast na úrovni 4-5 % ku koncu funkčného obdobia a taktiež pokles nezamestnanosti na 10 %. Barto podotkol, že ďalší vývoj nebude závisieť len od krokov a postoja vlády, ale aj od pokračovania a intenzity celosvetovej recesie. Jedným z kľúčových momentov hospodárskeho programu vlády je podpora prílevu zahraničných investícií. Vzhľadom na opatrný postoj zahraničných investorov voči tzv. emerging markets a ich slabý záujem o Slovensko bude táto úloha podľa odborníkov jednou z najnáročnejších. Ako Barto uviedol, ak vláda vyšle do zahraničia jasný signál o snahe budovať transparentnú ekonomiku, nastoliť právny štát a prispieť k ozdraveniu a konsolidácii hospodárstva, možno očakávať obrat v správaní investorov. SR by sa mohla dokonca podľa neho stať ich "bezpečným prístavom". Na vysvetlenie dodal, že v dôsledku krízy v juhovýchodnej Ázii a v Rusku hľadajú investori nové potenciálne trhy. Ako uviedol, investori na Slovensko nezabudli, len zvolili vyčkávaciu taktiku.
Analytik ING Barings tiež ocenil prístup vlády ku konsolidácii hospodárstva cez reštrukturalizáciu podnikovej sféry a bankového sektora a sfunkčnenie kapitálového trhu. V tejto súvislosti vyzdvihol kľúčovú úlohu posilnenia dohľadu nad kapitálovým trhom, teda posilnenia jeho právomocí a nezávislosti.