BRATISLAVA (SITA) - Prvými opatreniami v rámci vládneho programu podpory malého a stredného podnikania by mala byť novela živnostenského zákona a malá novela zákona o dani z príjmov fyzických a právnických osôb. Ako pre tlačovú agentúru SITA uviedol predseda Únie živnostníkov, podnikateľov a roľníkov a poslanec NR SR za SDK Pavol Prokopovič, príslušní odborníci na oboch novelách už pracujú.
Cieľom novely živnostenského zákona je zjednodušiť administratívu pre malých a stredných podnikateľov. Bude založená na možnosti udelenia tzv. živnostenskej licencie. Ako Prokopovič uviedol, licencie by sa vydávali bezplatne s podmienkou splnenia daňovej povinnosti zo strany podnikateľa vopred na začiatku roka za celý kalendárny rok. Živnostenské licencie by sa mali uplatňovať predovšetkým v oblasti živností a malého podnikania, pre firmy zamestnávajúce 1-2 zamestnancov v presne špecifikovaných odboroch. Na vysvetlenie Prokopovič dodal, že na základe žiadosti živnostníkov (predovšetkým remeselníkov) by sa týmto podnikateľom udelili na začiatku roka licencie proti odvodu dane za príslušný kalendárny rok.
Predseda ÚŽPR zdôraznil, že tento systém by bol výhodný nielen pre samotných podnikateľov, ktorí by tak boli odbremenení od vedenia administratívy a ďalších povinností voči štátnemu rozpočtu v priebehu roka, ale aj pre samotnú štátnu pokladnicu. Pre štátny rozpočet by prínos živnostenských licencií spočíval v tom, že by boli zaručené rozpočtové príjmy už na začiatku roka, pričom by mohli byť dvoj- až trojnásobne vyššie oproti súčasnej daňovej povinnosti cieľovej vrstvy podnikateľov. "Na základe prieskumu medzi drobnými podnikateľmi sme zistili, že by boli v záujme zjednodušenia administratívy ochotní do ŠR odviesť ročne dva- až trikrát viac ako v súčasnosti," dodal.
Podľa jeho slov odborníci riešia v súčasnosti konkrétne technické otázky týkajúce sa novely, ako napríklad vytypovanie okruhu živnostníkov, výber metódy výpočtu ročnej odvodovej povinnosti a možnosti zohľadnenia regionálneho hľadiska. Poslanec predpokladá, že zákon by mohla NR SR prerokovať v prvom polroku budúceho roka, pričom počíta s jeho účinnosťou od 1. januára 2000.
Novela zákona o dani z príjmov by mala v predstihu pred komplexnou daňovou reformou priniesť určité čiastkové zníženie daňového zaťaženia podnikateľskej sféry. Podľa slov P. Prokopoviča by sa tak malo stať bez priameho percentuálneho zníženia daní. Predmetom novely by mala byť zmena odpisovej politiky s akcentom na zrýchlené odpisovanie. Súčasný zákon síce umožňuje zrýchlené odpisovanie, ktoré však v skutočnosti nie je zrýchleným odpisovaním. "Chceme preto navrhnúť, aby bolo možné uplatniť tento inštitút v takej podobe, ako sa využíva vo vyspelých ekonomikách, pričom zrýchlené odpisovanie by malo trvať maximálne dva roky," poznamenal predseda ÚŽPR.
V záujme zrýchlenia obrátky cash-flow v podniku odborníci ďalej navrhujú zaradenie nových technológií do prvej odpisovej skupiny, teda do skupiny s najkratšou lehotou odpisovania. Novela by mala tiež zvýšiť cenovú hranicu na zaradenie majetku do skupiny hmotného investičného majetku zo súčasných 10 tisíc Sk na 30 tisíc Sk. Zároveň by mala umožniť zahrnutie výdavkov spojených s reklamou v plnej výške do nákladov, ako aj zahrnutie časti reprezentačných výdavkov. Podľa Prokopoviča by sa tak podarilo znížiť daňové zaťaženie podnikateľov bez percentuálneho zníženia dane, pričom ďalšou výhodou by bolo, že získané prostriedky by ostali v podnikoch. Účinnosť tejto novely predpokladá tiež od 1. januára 2000.