BRATISLAVA - Na Slovensku sa na liečbu pacientov infikovaných vírusom HIV používa tzv. trojkombinovaná liečba. "Vírus síce len potláča, ale aj to je veľký úspech, hoci nie víťazstvo. Od infikovania vírusom po rozvinutie ochorenia AIDS u pacienta uplynie 5 až 7 rokov. Je skutočne úspech, ak dosiahneme aspoň remisiu," hovorí MUDr. Daniel Stanček, vedúci Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS. Podľa jeho slov syntetický liek, ktorý by ochorenie vyliečil, zatiaľ neexistuje. Spomínaná trojkombinovaná liečba je však pomerne úspešná. V Bratislave sa momentálne starajú o 39 HIV pozitívnych pacientov, z toho 19 sa podrobuje terapii. U štyroch sa už rozvinulo ochorenie AIDS, odborníci ho však zvládli a dosiahli jeho dočasné zastavenie.
NEW YORK - Zdravotní výskumníci s nadšením privítali nový liek proti AIDS, ktorý útočí na vírus HIV ešte predtým, než napadne zdravé bunky, či sa však liek raz stane praktickou terapiou pre pacientov, ostáva otázne. Liek nazývaný T-20, ktorý vyvinul Durham, pobočka Trimeris Inc. v Severnej Karolíne, nedávno upútal pozornosť, keď výsledky overovacích testov ukázali, že má výrazné protivírusové účinky. Podľa Markyho Markowitza, klinického riaditeľa Inštitútu Aarona Diamonda v New Yorku, poprednej organizácie na výskum AIDS, spočíva hlavný problém v tom, že ešte nie sú overené dlhodobé účinky medikamentu. Pochybnosti o lieku sa sústreďujú aj na fakt, že 17 pacientov v pokročilej fáze testov dostávalo liek intravenózne, a nie ústne. Premeniť T-20 na pilulku môže predstavovať veľký problém. Napriek tomu ide o sľubný objav, ktorý predstavuje novú dimenziu v liečbe AIDS, lebo tento prostriedok napáda vírus po tom, ako infikuje bunku. Navyše je ďalšou nádejou pre pacientov, ktorí sa stali odolnými voči ostatným HIV liekom. Začiatkom februára by mali byť zverejnené oficiálne, potvrdené údaje o klinických testoch. Okrem zvyčajného procesu testovania, ktorý trvá 28 dní, sa výskumníci snažia získať federálny súhlas so šesťmesačným skúšaním účinkov na pacientoch. Liek totiž treba pozorovať dlhšie, aby sa zistili dlhodobé účinky. Výsledky zatiaľ iba dvojtýždňového výskumu sú v tomto smere nedostatočné.
KAMERUN - Jednoduchá metóda, ktorá by ženy chránila pred AIDS a inými pohlavnými chorobami, ešte nejestvuje. Efektívnu ochranu by umožnili prezervatívy, ak by všetky ženy dokázali svojho sexuálneho partnera presvedčiť o jeho použití. Veľkou nádejou bol Nonoxynol-9, spermicíd, ktorý sa používa od 50. rokov. Nezabíja len spermie, ale ničí aj membrány baktérií a vírusov. Pokusy v skúmavke dopadli veľmi nádejne: Nonoxynol-9 účinkoval proti chalmýdiám a iným baktériám a vírusom, ktoré zapríčiňujú pohlavné choroby. Vírus HIV však substanciu inaktivuje. Klinické štúdie viedli k protirečivým výsledkom. Aj výsledky novej štúdie z Kamerunu spochybňujú výsledky klinického účinku tejto substancie. Štúdia bola uskutočnená vďaka ročnému pozorovaniu približne 1300 prostitútok nenakazených vírusom HIV v dvoch kamerunských mestách. Cieľom bolo zistiť, či bude pravidelné podávanie Nonoxynolu-9 viesť k zníženému výskytu ochorenia AIDS a iných pohlavných chorôb. Jedna polovica žien dostala jemný film so 70 miligramami Nonoxynolu-9, ktorý si mohla počas styku vložiť do vagíny. Druhá polovica - kontrolná skupina - dostala rovnaký film, ktorý však neobsahoval žiadnu substanciu. Ženy dostali aj kondómy a boli poučené o dôležitosti ich čo najčastejšieho používania. Ak nesúhlasili ich sexuálni partneri s kondómami, určite bolo treba použiť ochranný film. Výsledky ukázali, že počas pokusu sa vírusom HIV nakazilo 94 žien. Z toho 48 patrilo k "chránenej" skupine a 46 k "nechránenej". Vedci teda dospeli k záveru, že Nonoxynol-9, aspoň v tejto forme, nie je účinnou ochranou pred pohlavnými chorobami.
ŽENEVA - Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Hoffmann-La Roche oznámila, že jej liek Fortovase oveľa účinnejšie pomáha oživiť imunitný systém ako liek Crixivan, vyrábaný hlavnou konkurenčnou spoločnosťou Merck & Co. Oba lieky sú zamerané na liečbu pacientov chorých na AIDS. Ide o prvý spor oboch výrobcov liekov, ktoré patria do úplne novej kategórie a ktoré v uplynulých dvoch rokoch zachránili životy tisíckam pacientov. Analytici tvrdia, že lieky Fortovase a Crixivan sú približne rovnako schopné zredukovať úroveň vírusu HIV v krvi.
SAN MARINO - Talianski vedci oznámili, že sa im podarilo ochrániť opice pred živočíšnou formou AIDS s experimentálne skúšanou vakcínou. Na seminári v San Maríne koordinátorka výskumov v laboratóriu talianskeho ústavu verejného zdravotníctva Barbara Ensoliová oznámila, že 71 percent prípadov makakov nakazených živočíšnym vírusom imunitnej nedostatočnosti ochránila skúšaná vakcína pred "mimoriadne zhubnou formou vírusu: to sa doteraz nikomu nepodarilo dosiahnuť". Talianski vedci, namiesto toho, aby sa zamerali na blokovanie vstupu vírusu do bunky, na čom pracuje väčšina virológov, sa pokúsili zablokovať činnosť proteínu, ktorý je nevyhnutne potrebný na reprodukciu vírusu. Medzi vírusom HIV a vírusom imunitnej nedostatočnosti opice (SIV) existuje veľa rozdielov. Ak sa podarí dosiahnuť ochranu opíc pred vírusom, ešte nie je isté, že sa rovnaké výsledky dosiahnu aj u človeka nakazeného vírusom HIV, uviedol profesor Pantaléo z oddelenia imunopatológie univerzitnej nemocnice vo švajčiarskom Lausanne. Ak sa však vymení obálka vírusu opice s obálkou vírusu HIV, dá sa povedať, že získaná ochrana môže byť účinná proti vírusu HIV.
(TASR, SITA, REUTERS, and)