LONDÝN, DUBLIN (ČTK) - Tony Blair sa včera stal vôbec prvým britským premiérom, ktorý prehovoril pred oboma komorami írskeho parlamentu od roku 1922, keď Írsko získalo nezávislosť od Veľkej Británie. Podľa pozorovateľov je to dôkaz toho, že vzťahy medzi Írskou republikou a Britániou sú v súčasnosti veľmi dobré.
Blair, ktorý navštívil írsky ostrov, aby podporil mierový proces v Severnom Írsku, vo svojom prejave vyzval Írsko a Spojené kráľovstvo, aby urobili bodku za nepokojmi v uplynulých troch desaťročiach, ktoré si vyžiadali viac ako 3600 ľudských životov a premenili Severné Írsko na jednu z najvýbušnejších krajín v Európe. Britský premiér pripustil, že mierový proces sa ocitol na "obtiažnej križovatke", prešiel však už príliš veľký kus cesty, aby mohol byť zastavený. "Bol som optimista počas celého obdobia a som optimista aj naďalej... Nepožadujem od nikoho, aby kapituloval. Všetkých však žiadam, aby vyhlásili, že mier zvíťazil," vyhlásil Blair. Takisto vyzval politické strany v Severnom Írsku, aby spravili všetko pre naplnenie historickej mierovej dohody, ktorú spoločne s írskym premiérom Bertiom Ahernom pomohol v apríli tohto roka dojednať.
Podľa mierovej dohody musia byť do februára budúceho roka vytvorené inštitúcie, ktoré sú potrebné pre chod provincie. Ich vznik však komplikuje odzbrojenie extrémistov, ktoré mierová zmluva predpokladá. Na neochote Írskej republikánskej armády (IRA) zložiť aspoň časť svojich zbraní viazne aj vznik novej severoírskej vlády. Írsky premiér Ahern nedávno vyhlásil, že si v nadchádzajúcich 15 až 20 rokoch dokáže predstaviť zjednotenie írskeho ostrova. Blair včera vo svojom prejave povedal, že britská vláda nie je proti ideám o jednotnom Írsku, ak sú vyjadrované demokratickým spôsobom. Podľa mierovej dohody, ktorá bola uzavretá 10. apríla, zostane Severné Írsko tak dlho súčasťou Spojeného kráľovstva, dokiaľ sa väčšina obyvateľov na severe a juhu ostrova nevysloví za jeho zjednotenie.