Maďarský premiér Viktor Orbán na stredajšom stretnutí s maďarskými veľvyslancami v krajinách strednej a východnej Európy oznámil, že Slovensko bude "podľa plánov" v apríli budúceho roka hostiteľom summitu visegrádskych krajín. Podľa štátneho tajomníka na maďarskom ministerstve zahraničných vecí, Zsolta Németha, sa tým predznamenáva rozšírenie visegrádskej skupiny o Slovensko. Podľa denníka Magyar Hírlap Németh v diskusii s maďarskými veľvyslancami vyhlásil, že jednou z priorít maďarskej zahraničnej politiky je snaha "dať novú kvalitu" vzťahom v strednej Európe.
NEPOKOJE NA ZÁPADNOM BREHU JORDÁNU
Pätnásť palestínskych študentiek včera museli hospitalizovať po tom, čo sa nadýchali slzotvorného plynu alebo utrpeli ľahšie zranenia počas zrážok medzi izraelskými osadníkmi a vojakmi v Hebrone na západnom brehu Jordánu. Ďalšie nepokoje zaznamenali v meste Dženín, kde asi 500 protestujúcich Palestínčanov požadovalo prepustenie väzňov. Podľa izraelskej polície nepokoje vypukli po tom, čo asi 40 protestujúcich študentov odmietlo príkaz na ukončenie protestu.
IRACKÁ OPOZÍCIA PROTI ZASAHOVANIU USA
Vodca irackej exilovej opozície v Teheráne Mohammad Bákir al-Hakím je proti priamej účasti USA na akomkoľvek pokuse zvrhnúť irackého prezidenta Saddáma Husajna. Svoje stanovisko zdôvodnil tým, že len iracký ľud má právomoc zvrhnúť svoju vládu. "Nepovažujeme to (priamu účasť USA) za vhodné. Zastávame názor, že iracká postsaddámovská vláda musí rešpektovať islam a musí chrániť územnú celistvosť Iraku," povedal al-Hakím. Al-Hakím, ktorý je zároveň predsedom Najvyššej rady islamskej revolúcie v Iraku, však pripustil, že vonkajšie sily by mohli pomôcť preklenúť nerovnováhu medzi Saddámom Husajnom a opozíciou.
MENŠINOVÁ VLÁDA
V LOTYŠSKU
Lotyšský parlament včera veľkou väčšinou schválil menšinovú centristickú vládu premiéra Vilisa Krištopansa. Stalo sa tak takmer dva mesiace po októbrových parlamentných voľbách v krajine. Z 87 prítomných poslancov 100-člennej snemovne hlasovalo za vládnucu trojkoalíciu 59 poslancov, proti bolo 24 a štyria nehlasovali. Očakávalo sa, že hlasovanie o dôvere vláde bude veľmi tesné, pretože vládna koalícia disponuje v parlamente iba 46 kreslami a nebolo jasné, ktorí poslanci opozície ju podporia.Všetkých 16 členov novej lotyšskej vlády pochádza z menšinovej koalície, ktorú tvorí Krištopansovova centristická Lotyšská cesta, Nová strana a centristicko-pravicové hnutie Za vlasť a slobodu.
PRIMÁTOR PRAHY
Z RADOV ODS
Primátorom Prahy na ďalšie štyri roky už nebude Jan Koukal (ODS), ktorý sa o znovuzvolenie nebude ani uchádzať, ale zemetrasenie na pražskej radnici nebude príliš silné. Koukalovým nástupcom sa veľmi pravdepodobne stane Jan Kasl, ktorý je tiež z ODS. Vyplýva to z včera uzavretej koaličnej dohody medzi ODS a ČSSD na pražskom magistráte, ktorá znamená, že sociálni demokrati podporia kandidáta ODS na post primátora a obdržia za to na radnici iné dôležité posty. Zo štyroch námestníkov primátora budú dvaja z ČSSD a dvaja z ODS.
(ČTK,TASR)