Dostatok alebo nedostatok cibule je v Indii veľmi vážnou vecou, obzvlášť v metropole Dillí, kde sa jej denne skonzumuje 400 ton. Keďže na to zabudol, prišiel prvý minister dillíjskeho zväzového teritória Sáhub Singh Verma o svoju funkciu, konštatuje vo svojom včerajšom vydaní denník Le Monde. "V každom prípade, chudobní cibuľu nejedia," vyhlásil, aby preklenul ostrú kritiku, že nedokázal udržať cenu tejto najžiadanejšej zeleniny na únosnej výške. Snaha získať takto chudobu na svoju stranu, sa mu ale stala osudnou. Nacionalisti z vládnej Indickej ľudovej strany (BJP), ktorá kontroluje dillíjsku oblasť, ho radšej odstránili.
Deň pred včerajšími voľbami do miestnych parlamentov v Dillí a štátoch Rádžasthán, Madhjapradéš a Mizóram bola totiž otázka cibule jednoznačne volebným hitom. Podľa predvolebných prieskumov verejnej mienky môžu nacionalisti draho zaplatiť za svoju neschopnosť zabrzdiť nárast jej cien. Každý si v Dillí pamätá voľby z roku 1980, keď Indíra Gándhíová, predsedníčka strany Indický národný kongres (I), využila nespokojnosť obyvateľov s drahou cibuľou k svojmu návratu na politické výslnie. Rovnakú taktiku teraz využíva súčasná šéfka kongresovej strany a nevesta Gándhíovej Sonia Gándhíová. Cibuľa sa stala takmer luxusnou potravinou a celkom zastrela diskusiu o kontroverznosti indického jadrového programu. V Rádžastháne, kde India vykonala v máji sériu jadrových pokusov, ktoré odsúdil celý svet a ktoré vyvolali reakciu Pakistanu v podobe vlastných testov, 47 percent opýtaných voličov uviedlo, že táto otázka ich hlasovanie celkom iste neovplyvní.
Naproti tomu tri štvrtiny opýtaných jednoznačne potvrdili, že ich výber politikov bude závisieť od vierohodnosti pripravovaných opatrení na zastavenie rastu cien cibule. "Cibuľová kríza" podľa niektorých novinových komentátorov ukazuje, že súčasná vláda, prvá vláda hinduistických nacionalistov od získania nezávislosti Indie, je neschopná riadiť krajinu. Nedostatok cibule, ktorý vyhnal jej cenu do závratných výšok, spôsobili júnové horúčavy, po ktorých nasledovali jesenné prudké dažde. Vláda zároveň príliš neskoro zareagovala obmedzením vývozu, čo niektorí prisudzujú ťažkopádnej byrokracii, zatiaľ čo BJP aj snahe niektorých podnikavcov využiť zvýšenie cien vo vlastný prospech.
Problém s cibuľou vrhol svetlo aj na slabosť indického poľnohospodárstva sužovaného nepriazňou počasia a neschopnosťou túto žiadanú zeleninu skladovať v dostatočnom množstve. Straty tak dosiahli ohromujúcich 40 až 50 percent produkcie. Nepríjemný je aj fakt, že sa zvyšovaniu cien nevyhla ani ostatná zelenina. Cibuľa, ako prvá medzi zeleninou, tak ovplyvní výsledky volieb, ktoré síce zatiaľ neohrozujú postavenie federálnej vlády v Dillí, ale sú považované za skúšku dôvery radových voličov.
(ČTK)