a predstavy radikálne reformovať. Dostať k dispozícii na štyri roky vybrakovaný štát, ktorý v podstate po voľbách došiel na voľnobeh, muselo byť veľkým sústom aj pre drsnejšie povahy, ako sú tie v súčasnej vláde. Zrejme preto sa v texte programového vyhlásenia nachádzajú oveľa skromnejšie ciele, ako boli tie predvolebné - a je takmer isté, že pre prvú polovicu funkčného obdobia budú typickejšie nepopulárne opatrenia, zvyšovanie cien energií a nájomného a služieb a... ako zvyšovanie miezd či znižovanie nezamestnanosti. Cena za oba režimy, komunistický i za vládnutie HZDS, je vysoká. Zatiaľ je však vysoká aj dôvera verejnosti k novej vláde - a nedokázať kompetentne vládnuť s podporou ústavnej väčšiny a zatiaľ aj väčšej časti verejnosti by znamenalo neschopnosť súčasných mocných. Dá sa očakávať, že prijatie nepopulárnych opatrení nevyvolá veľké nadšenie v radoch občanov , ktorí budú musieť na výsledky ozdravných opatrení dlhšie čakať - sú však rezorty, kde by mali byť výsledky činnosti novej vlády zjavné čoskoro, a nie je nimi len vyriešenie akútnych problémov kolabujúcich rezortov, mala by byť zjavná aj aktivita vlády a mocenských zložiek v boji s kriminalitou, korupciou, rozkrádaním, čo sa nemôže neoceniť.
Pred súčasnou vládou sú ciele de facto revolučné - týkajúce sa takmer všetkých oblastí života, ekonomikou počnúc a napríklad kultúrou či skutočnou občianskou spoločnosťou končiac. Vláda predstavila svoje programové vyhlásenie, v ktorom je možno menej čísel, ale zato určite viac systémových predstáv, ako problémy riešiť. Koaličná vláda môže byť takisto prednosťou, kde si viacerí budú dávať pozor na prsty, a v konfliktoch názorov sa môžu ľahšie vyhnúť extrémnym predstavám a riešeniam.
Napokon, bez občanov to aj tak nedokážu - a občanova latka politikom po voľbách nie je nízko. Latka politikov pre občanov by sa však takisto nemusela priveľmi znižovať. Reč je o efektívnosti politikov a produktivite ich voličov-občanov... RÓBERT KOTIAN