I. Mikloš: "Nie. Neprekvapili z viacerých dôvodov. Po prvé už po predložení programového vyhlásenia bolo možné zachytiť aj v médiách niektoré vyjadrenia, bol som aj vo výbore pre menu, rozpočet a financie, kde za HZDS sedia páni Maxon, Kozlík a Gabriel. Prví dvaja menovaní vystupovali veľmi aktívne a rozprávali to, čo aj dnes pán Kozlík, čo má evidentne nacvičené."
Poslanec Kozlík označil text vyhlásenia v porovnaní s volebnými sľubmi jednotlivých strán za volebný podvod. Nenazdávate sa, že je istý kvalitatívny rozdiel medzi sľubmi v programoch jednotlivých strán a vo vládnom vyhlásení?
"Ľudia, ako je poslanec Kozlík, nemajú žiadne morálne právo rozprávať o podvodoch. Po druhé ani hodnotiť mieru prenosu zámerov programov vládnych strán do programového vyhlásenia. Hovorím o morálnom práve, pretože je vrcholne spoluzodpovedný za devastáciu nielen ekonomickú, ale aj mravnú, ku ktorej došlo. Vždy existuje rozdiel medzi volebnými programami a programovým vyhlásením, dokonca aj vtedy, ak by to teoreticky bola vláda jednej strany. Ten rozdiel je o to väčší, ak vládu vytvára viacero strán, ktoré musia formulovať istý kompromis. Neštandardná situácia bola aj v tom, že miera devastácie ekonomiky je horšia, ako sme predpokladali, a výhrada, že sme to mali vedieť, že je to naša chyba, ak sme nemali dostatočne presné analýzy, neobstojí. Mohla by obstáť, ak by sme žili v transparentnom prostredí, ak by vláda neporušovala zákony a umožňovala opozícii, verejnosti a médiám prístup k informáciám. My sme však žili v úplne inej situácii - tu sa porušovali zákony, opozícia nemala prístup do kontrolných orgánov, ak tam prístup bol umožnený, tak nezákonným spôsobom bol znemožňovaný výkon tej funkcie, ako napríklad mne vo FNM, zabraňoval sa prístup k informáciám o daňových úľavách, veľmi netransparentne sa narábalo s verejnými financiami, neustále dochádzalo k zmenám metodiky vyčísľovania ekonomických údajov. Napríklad len v týchto dňoch boli zverejnené oficiálne čísla o zahraničnom obchode SR za rok 1997! Z týchto všetkých dôvodov je tá argumentácia nekorektná. Okrem toho zlepenie tých z kontextu vytrhnutých zámerov alebo prísľubov, ktoré boli definované za nejakých podmienok, a argumentovanie nimi ako podmienkami, za ktorých HZDS bude podporovať vládnu koalíciu, je absolútne nekorektné a cynické. Ak ľudia, ktorí priviedli krajinu do situácie, v ktorej sa nachádza, argumentujú týmto spôsobom, to môžem nazvať len vrcholom cynizmu."
Pokladáte niektoré údaje z podmienok HZDS za neprijateľné či nerealizovateľné?
"Považujem za absolútne neproduktívne uvažovať týmto spôsobom. Ak by sme išli po jednotlivých položkách, tak pri niektorých môžeme povedať, že nakoniec sú aj premietnuté v programovom vyhlásení. Napríklad znižovanie deficitu štátneho rozpočtu, deficitu verejných financií, tam ide programové vyhlásenie vlády ďalej. Tento prístup však ako taký odmietam. Ide o hrubú demagógiu, ktorá je absolútne cynická, a títo ľudia nemajú morálne právo podmienky klásť."
Opozícia vyčíta programovému vyhláseniu aj istú nekonkrétnosť, že je v ňom málo kontrolovateľných údajov...
"Programové vyhlásenie je istý typ dokumentu - stačí sa pozrieť na programové vyhlásenia iných krajín, najmä vyspelých, a zistíte, že to nie je plán či prognóza, ale naznačenie hlavných smerov vývoja spoločnosti, hlavných cieľov, ale rámcových cieľov a nástrojov na dosiahnutie týchto cieľov. Aj poslanec Roman Kováč po analýze programového vyhlásenia tretej Mečiarovej vlády prišiel k poznatku, že len šesť čísel hovorilo o cieľoch, to však nie je podstatné. Argumentácia poslanca Krajčiho je až úsmevná - on hovoril, že každá vláda by mala byť kvalitnejšia, a ak mala Mečiarova vláda v programovom vyhlásení 18 čísel, tak táto by mala mať aspoň 36. To je niečo neuveriteľné. To by som povedal, že najkvalitnejším programovým vyhlásením je štatistická ročenka."
(rk)