PREŠIEL V SNEMOVNI
Poslanecká snemovňa ČR včera podľa očakávania v opakovanom prvom čítaní schválila vládny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 1999. Český rozpočet je koncipovaný ako schodkový s plánovaným deficitom 31 miliárd korún. Za schválenie základných rozpočtových údajov hlasovalo 113 zo 197 prítomných poslancov, proti bolo 82. O podpore rozpočtu v prvom čítaní rozhodli predovšetkým hlasy poslancov KSČM a KDU-ČSL.
TURECKÁ VLÁDA
NEDOSTALA DÔVERU
Turecký parlament včera hlasovaním vyslovil nedôveru vláde premiéra Mesuta Yilmaza, čím prakticky ukončil jej 17-mesačné pôsobenie. Predseda zákonodarného zboru Hikmet Cetin po skončení hlasovania uviedol, že 314 poslancov z 550-členného parlamentu vyslovilo súhlas s obvinením premiéra z korupcie pri rozpredávaní štátnych bánk. Na vyslovenie nedôvery menšinovej koalície troch strán postačovalo 276 hlasov. M. Yilmaz po skončení hlasovania konštatoval: "Národ čoskoro sám skutočne rozhodne o tom, ako slúžila vláda." Premiér mal včera večer odovzdať rezignáciu svojho kabinetu prezidentovi Süleymanovi Demirelovi.
ČÍNSKY PREZIDENT V JAPONSKU
Čínsky prezident Ťiang Ce-min včera pricestoval na šesťdňovú návštevu Japonska s cieľom vytvoriť partnerstvo pre 21. storočie medzi obidvoma ázijskými ekonomickými a vojenskými gigantmi. Dôležitosť Ťiangovej návštevy Japonska z historického hľadiska spočíva v tom, že by mala pomôcť prekonať spory z obdobia 2. svetovej vojny a uvoľniť napätie vyplývajúce z japonsko-amerických bezpečnostných zväzkov. Čína sa totiž obáva, že vzťahy Japonska a USA majú za cieľ ochranu Taiwanu v prípade čínskej vojenskej akcie voči ostrovu, ktorý Peking považuje za svoju provinciu.
PROTESTY ŠTUDENTOV v INDONÉZii
Bez násilia sa ukončili včerajšie protesty približne 2000 indonézskych študentov, ktorí sa zhromaždili v centre Jakarty a žiadali trestné stíhanie exprezidenta Suharta za korupciu a porušovanie ľudských práv počas jeho v máji zavŕšenej 32-ročnej autokratickej vlády. Exprezident Suharto a jeho rodinní príslušníci čelia obvineniam, že nezákonným spôsobom získali majetok vo výške 40 miliárd dolárov. Súčasná indonézska vláda - väčšina jej členov kariéru urobila za vlády exprezidenta - pod narastajúcim tlakom prisľúbila, že zostaví tím na vyšetrenie korupcie Suharta.
VEĽVYSLANECTVO
grécka PROTESTUJE
Veľvyslanectvo Grécka protestuje proti článku prebranému z agentúry Associated Press, ktorý vydala Tlačová agentúra SR 20. novembra. Titulok článku Grécko zásobuje Európu prostitútkami podľa tlačového odboru veľvyslanectva evokuje zlú mienku o krajine. Nikde v článku sa pritom nedokazuje na základe konkrétnych údajov, že by si Grécko takúto mienku zasluhovalo, pokračuje protestný list gréckej ambasády. Naopak, publikovaný materiál presne a správne uvádza opatrenia, ktoré grécke orgány prijali proti tomuto fenoménu - iniciovali trestné konanie proti zodpovedným osobám a verejná mienka aj štátne inštitúcie preukázali najväčšiu možnú citlivosť, ale aj rýchlosť pri zavádzaní tvrdých opatrení. Protestný list ďalej pripomína, že s problémom nelegálnej prostitúcie zápasia aj iné európske krajiny. (TASR, ČTK)