Na pôde najvyššej britskej súdnej inštancie sa včera popoludní zrodil historický precedens - bývalú hlavu štátu podľa sudcov Snemovne lordov nechráni na britskej pôde diplomatická imunita. Na základe tohto rozhodnutia tak odvčera nie je žiadny bývalý prezident alebo iný vysoký štátny predstaviteľ chránený diplomatickou imunitou vo Veľkej Británii v bezpečí, pokiaľ sa dopustil závažných zločinov. Pod drobnohľadom svetovej verejnosti tak britská inštancia rozhodla, že bývalý čílsky diktátor Augusto Pinochet môže byť súdený za zločiny, ktorých sa dopustil počas svojej vlády v rokoch 1973-1990.
Čílskeho exdiktátora Pinocheta tak minulosť dobehla po 25 rokoch od krvavého puču v Chile, ktorý predznamenal roky násilia a teroru jeho vlády. Beztrestnosť, ktorú si zmenou ústavy v roku 1980 Pinochet zabezpečil doma, sa v deň jeho 83. narodenín ukázala predčasná. Rozhodnutie Snemovne lordov včera otvorilo cestu k Pinochetovmu vydaniu do Španielska, kde by sa mal pred súdom zodpovedať za "genocídu, terorizmus a mučenie", z ktorých ho obvinil obávaný vyšetrujúci sudca Baltasar Garzón. Ten podmieňovací spôsob preto, že od súdneho pojednávania ešte Pinocheta delí vyjadrenie britského ministra vnútra. Jack Straw by totiž mohol rozhodnúť aj o tom, že Pinocheta nevydá pre jeho zlý zdravotný stav.
Akokoľvek. Po morálnom odsúdení Pinocheta - pripomeňme, že od jeho zatknutia v Londýne okrem Španielska požiadali o jeho vydanie aj Švajčiarsko, Francúzsko a Belgicko a v ďalších západoeurópskych krajinách sa rodia ďalšie žaloby, od včera existuje na britskej pôde aj právna možnosť súdiť páchateľov ťažkých zločinov bez ohľadu na ich pozíciu v politike. Snemovňa lordov vyslala signál karadžičovcom, miloševičovcom, husajnovcom či castrovcom. Na bezhraničnosť zločinov odpovedala bezhraničnosťou spravodlivosti. MIRIAM MRÍZOVÁ