S poblednutými tvárami sa včera ruskí politici rozlúčili so zavraždenou liberálnou poslankyňou parlamentu Galinou Starovojtovovou a prisahali, že jej vrahovia ich nezastrašia do tej miery, aby sa vzdali demokratických reforiem. Bývalí premiéri Viktor Černomyrdin, Jegor Gajdar a Sergej Kirijenko sedeli zachmúrene vedľa otvorenej rakvy Starovojtovovej v Mramorovej sieni Etnografického múzea v druhom najväčšom ruskom meste a bývalom cárskom hlavnom meste Sankt Peterburg. "Zabíjajú našich súdruhov, našich priateľov. Chcú nás zastaviť? Chcú nás zastrašiť? Nepodarí sa im to. Nikomu sa to nikdy nepodarí," povedal Anatolij Čubajs, bývalý liberálny minister financií a zaprisahaný anitkomunista. Na obrade prehovoril Starovojtovovej syn Platon a básnik Andrej Voznesenskij. "Odpusťte nám, kto sme pri moci, odpusťte nám, svojim kolegom, neschopným ochrániť vás. Je hrozné, že sa stalo normálnym vraždiť kňazov, novinárov a teraz aj poslancov," povedala podpredsedníčka vlády Valentina Matvijenková, ktorá zastupovala vládu premiéra Jevgenija Primakova.
Pred múzeom sa tiahol dlhý zástup ľudí, čo iba podčiarkovalo hrozný šok, ktorý mesto utrpelo vraždou 52-ročnej Starovojtovovej, a poprelo často opakované tvrdenia, že liberalizmus v Rusku je iba pre elitu. Tisícky smútiacich zvierali v rukách kvety a mnohí plakali za aktivistkou ľudských práv a tvrdohlavou obhajkyňou demokracie. Rakvu s telom pochovali v kláštore Alexandra Nevského, kde odpočívajú slávni Rusi vrátane spisovateľa Fjodora Dostojevského a skladateľov Petra Čajkovského a Modesta Musorgského.
Starovojtovová bola jednou z predsedov strany Demokratické Rusko a mala kreslo v dolnej snemovni parlamentu, kde sa stala osamotenou postavou kritizujúcou dominantné frakcie snemovne - komunistov a ultranacionalistov. Prezident Boris Jeľcin sa obradu nezúčastnil, no jeho hovorca naznačil súvis medzi nedeľňajšou hospitalizáciou kremeľského vodcu so zápalom pľúc a citovým a psychickým stresom vyvolaným vraždou Starovojtovovej.
Posledné pocty temperamentnej poslankyni prišli aj zo zahraničia. USA a Nemecko vyjadrili rozhorčenie nad zločinom.
V kondolenčnom liste adresovanom Jeľcinovi pripomenula bývalá britská ministerská predsedníčka silnú podporu Starovojtovovej prezidentovi počas prevratu v roku 1991, organizovanom komunistami proti vtedajšiemu sovietskemu vodcovi Michailovi Gorbačovovi. Thatcherová napísala, že Starovojtovová, ktorá bola vtedy na návšteve v Británii, jej pomohla priamo sa dohovoriť s Jeľcinom, ktorý sa postavil na čelo odporu voči prevratu. (REUTERS, r)