la o tom včera agentúra AP.
"Reaktor je v dobrom stave a opravy je možné odložiť na neskorší termín," uviedol pre ukrajinskú agentúru hovorca elektrárne v Černobyle Oleg Goloskokov. Vyhlásenie hovorcu elektrárne je jasným signálom ďalšieho sporu medzi úradmi pre jadrovú bezpečnosť a predstaviteľmi energetického priemyslu. Západné krajiny pritom žiadajú úplné odstavenie reaktora vzhľadom na obavy o jeho bezpečnosť. Ukrajinský úrad jadrovej regulácie nariadil začiatkom tohto mesiaca dočasné odstavenie tretieho reaktora černobyľskej elektrárne od 1. decembra, keďže predchádzajúca inšpekcia ukázala, že určitým bezpečnostným zariadeniam sa končí lehota životnosti.
Ministerstvo energetiky však okamžite proti príkazu protestovalo a argumentovalo tým, že činnosť reaktora je nevyhnutná aspoň do jari na zabezpečeniu dostatku elektrickej energie počas zimných mesiacov. Na reaktore sa v uplynulých rokoch vyskytlo niekoľko porúch, a to i napriek rozsiahlym opravám v období medzi júlom 1997 a májom 1998.
Černobyľská elektráreň mala pôvodne štyri funkčné reaktory. K zničeniu reaktora č. 4 došlo pri výbuchu v roku 1986, ktorý sa zapísal do dejín ako najväčšia jadrová katastrofa na svete. Ďalší reaktor odstavili po požiari v roku 1991 a tretí je nefunkčný. Atómové elektrárne produkujú viac než polovicu elektrickej energie na Ukrajine a štát nemá dosť financií, aby mohol prejsť na využívanie iných foriem energie, ani na to, aby podnikol potrebné bezpečnostné opatrenia. Ukrajina prisľúbila, že do roku 2000 úplne odstaví poškodenú elektráreň, ale nie je spokojná s finančnou pomocou zo strany západných krajín. Okrem financií na opravu černobyľského sarkofágu totiž Kyjev požaduje aj peniaze na výstavbu dvoch nových jadrových reaktorov.