Na dvoch rôznych miestach v Severnom Írsku došlo v nedeľu večer ku konfrontáciám medzi katolíckymi republikánmi a policajtmi, ktoré si vyžiadali niekoľko zranení. V Lurgane na západe tejto provincie asi päťdesiat katolíkov zaútočilo zápalnými fľašami na policajtov, ktorých zalarmovalo falošné anonymné oznámenie o uložení nálože v miestnom športovom klube. V obci Grossmaglen napadol tucet alkoholom posilnených republikánov šesťčlennú hliadku, ktorá prechádzala okolo istého nočného baru. Príslušníci bezpečnostných síl utiekli do blízkeho poľa, odkiaľ ich evakuovali vrtuľníkom.
JASTRŽEMBSKIJ V MOSKOVSKEJ VLÁDE
Bývalého hovorcu ruského prezidenta Sergeja Jastržembského včera oficiálne vymenovali za prvého vicepremiéra moskovskej vlády. V aparáte starostu Jurija Lužkova sa bude venovať medzinárodným a medziregionálnym vzťahom. Jastržembskij pôsobil ako námestník vedúceho prezidentského úradu a súčasne ako hovorca Kremľa od roku 1996. Predtým pôsobil ako veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku. Z Kremľa odišiel v septembri tohto roka, krátko po vymenovaní Jevgennija Primakova za premiéra. Po odchode z Kremľa údajne odmietol niekoľko ponúk na funkciu veľvyslanca v západných krajinách. Lužkov, ktorý v minulých dňoch oznámil, že zakladá nové hnutie Vlasť, sa v súčasnosti obklopuje známymi osobnosťami.
CLINTON V TICHOMORÍ
Americký prezident Bill Clinton vzdal včera pred návratom do USA z ázijského turné poctu padlým obetiam druhej svetovej vojny na tichomorskom ostrove Guam. V Tichomorskom národnom historickom parku pri pomníku obetí japonskej okupácie a tisícov mŕtvych amerických námorných pešiakov, ktorí ostrov oslobodili, sľúbil miestnym obyvateľom úplné občianske práva. Obyvatelia Guamu, ktorý je pod správou USA, sú síce americkými občanmi, ale nemajú úplné volebné právo. Clinton tiež sľúbil, že územie spravované vojenskými úradmi musí v blízkom čase prejsť pod civilnú správu.
ŠTUDENTI OBSADILI PARLAMENT
Vyše tisíc východotimorských študentov včera obsadilo v správnom stredisku Dili provinčný parlament. Reagovali tak na informácie, že indonézska armáda okupujúca územie usmrtila minulý týždeň 30 až 40 osôb. Protestujúci žiadali okamžitý odsun všetkých indonézskych jednotiek rozmiestnených vo Východnom Timore. Indonézia obsadila východnú polovicu ostrova Timor v roku 1975 a o rok neskôr ju napriek odporu OSN vyhlásila za svoju 27. provinciu.
ŠARON O ODSUNE
Izraelský minister zahraničných vecí Ariel Šaron si želá, aby židovský štát aj po skončení rozhovorov o konečnom štatúte palestínskych automómnych území kontroloval 58 percent západného brehu Jordánu. Ako informuje izraelský denník Haarec, podľa Šarona má byť toto územie vymedzené ako bezpečnostná zóna. Šaron uviedol, že prvé kolo rokovaní o konečnom štatúte, ktoré sa čoskoro začnú, má byť venované hlavne ekonomickým otázkam a deleniu vodných zdrojov, pričom územné požiadavky prídu na rad až neskôr. Obsahom rozhovorov o konečnom štatúte území budú otázky palestínskeho štátu, Jeruzalema, židovských osád a palestínskych utečencov, najťažšie v izraelsko-palestínskych vzťahoch. (ČTK)