BRATISLAVA (SITA) - V Slovenskej sporiteľni (SLSP), a. s . Bratislava, sa budúci štvrtok 26. novembra uskutoční mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ), ktorého cieľom je uskutočniť zmeny v orgánoch banky. Akcionári by mali zvoliť nových členov dozornej rady, ktorá by následne uskutočnila personálne zmeny v predstavenstve spoločnosti. Ako pre tlačovú agentúru SITA uviedla ministerka financií SR Brigita Schmögnerová, ide o prirodzený krok vzhľadom na to, že Fond národného majetku (FNM) SR, ktorý je majoritným vlastníkom SLSP, zastupujú v jej orgánoch bývalí predstavitelia fondu. Je preto podľa nej potrebné uviesť zloženie orgánov spoločnosti do súladu s novými skutočnosťami.
Na margo pripravovaného valného zhromaždenia (VZ) vo Všeobecnej úverovej banke (VÚB) ministerka uviedla, že prípad tejto finančnej inštitúcie je odlišný od SLSP. Na vysvetlenie dodala, že kým v SLSP vlastní štát prostredníctvom FNM vyše 90 % akcií, vo VÚB je to len 51 %. Podľa jej informácií by sa malo VZ vo VÚB konať 30. novembra, pričom jeho súčasťou by mala byť okrem zmien v orgánoch spoločnosti aj úprava stanov v zmysle dnes prijatej novely zákona o neprivatizácii strategických podnikov. Spomínaná novela totiž zaraďuje VÚB do 31. decembra 1999 medzi strategické akciové spoločnosti a zároveň stanovuje, že v taxatívne vymenovaných prípadoch stačí na rozhodovanie valného zhromaždenia jednoduchá väčšina prítomných akcionárov.
B. Schmögnerová považuje za predčasné zverejniť meno nástupcu súčasného prezidenta VÚB Jána Gabriela. V tejto súvislosti zdôraznila, že sú podstatné kritériá výberu vhodného kandidáta na tento post rovnako ako aj na ďalšie posty v tejto banke. Ako uviedla, opatrenie NBS jednoznačne stanovuje kritériá, ktoré musia predstavitelia finančných inštitúcií spĺňať. "Zámerom vlády je, aby sa v orgánoch významných finančných inštitúcií nachádzali dôveryhodní odborníci s primeranou bankovou praxou," dodala.
V súvislosti s pripravovanou a vládou deklarovanou reštrukturalizáciou bankového sektora ministerka financií uviedla, že vláda bude presadzovať, aby sa na sanovaní vybraných bánk podieľali okrem štátu a centrálnej banky aj samotní akcionári.