BRATISLAVA (SITA) - Viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Wolfgang Roth na štvrtkovom seminári "Vplyv euro na strednú Európu: Prípadová štúdia Slovensko" vyjadril názor, že zrušenie fluktuačného pásma slovenskej meny na začiatku októbra bolo medzi zlými rozhodnutiami tým najlepším. V prvom kvartáli budúceho roka by však podľa neho malo Slovensko prehodnotiť tento režim a prejsť na pevný kurzový režim viazaný na euro.
Podľa dílera Istrobanky Mareka Senkoviča nebolo zrušenie fluktuačného pásma správne načasované. "Slovensko patrí medzi krajiny s vysokou otvorenosťou ekonomiky a je široko zainteresované na zahranično-obchodných vzťahoch. Po zrušení fluktuačného pásma sa kurzové riziko znásobilo a vytvorilo priestor pre vysoké kurzové straty. Podniky totiž nezaistili svoje pozície a dostali sa tak do komplikovanej finančnej situácie. Myslím si, že pre transformujúcu sa ekonomiku, ktorá je k tomu vysoko otvorená, je najliberálnejší kurzový režim nevhodný," skonštatoval. Viazanie meny na kôš iných mien podľa neho predstavuje dôležitú kotvu pre ekonomiku. Pritom poukázal na Maďarsko a Poľsko, kde fluktuačné pásmo stále existuje. S jeho zrušením uvažujú tieto krajiny krátko pred vstupom do Európskej únie.
Slovenský trh je podľa dílera Istrobanky vzhľadom na svoju veľkosť a stabilitu rýchlo zraniteľný. "S postupným znižovaním spreadov vzrastie likvidita na trhu. Politické a ekonomické kroky prinesú zlepšenie ratingu a následne nárast objemu krátkodobého špekulačného kapitálu. Veľkú úlohu zohrá atraktívny úrokový diferenciál, ktorý bude zrejme dosahovať až 10 %," skonštatoval. Pritom podotkol, že práve fixácia meny poskytovala väčšiu istotu oproti súčasnému stavu. Zároveň upozornil, že naviazanie na euro bude pozitívom, ak bude stanovený určitý koridor na pohyb kurzu koruny.
Podľa dílera ČSOB Richarda Brzu Slovensko rovnako ako celá Európa smeruje k naviazaniu meny na euro. "Rozhodnutie o zrušení fluktuačného pásma a prechode na voľne plávajúci režim je predčasné hodnotiť. Ako však ukazuje prípad českej meny, fluktuačné pásmo nebolo zbytočnou záležitosťou. Rozpätie pohybu garantované centrálnou bankou totiž predstavovalo istotu a bolo zároveň indikátorom pre aktivitu centrálnej banky," dodal.