S čím prichádza česká delegácia do Bratislavy?
"S otvoreným náručím a otvoreným srdcom. My si najprv musíme podať ruky. Pred touto návštevou sa už konali neformálne stretnutia, ja som sa už napríklad stretol s mojím náprotivkom Pavlom Hamžíkom. Konkrétne sme hovorili o bodoch, v ktorých si môžeme pomáhať. A rád by som zdôraznil, že my chceme Slovensku pomáhať a spolupracovať s ním. Ale nechceme byť tútormi, želáme si rovnocenné vzťahy. Nechceme sa miešať do niečoho, k čomu nás neprizvú, budeme však vždy ochotní, ak nás budú potrebovať."
Po rozdelení federácie ostali na obidvoch stranách nevyriešené majetkové otázky. Dotknete sa počas návštevy Slovenska aj tejto citlivej témy, a viete odhadnúť, kedy budú spomínané problémy doriešené?
"Rámcovo to určite príde na rad. Nemyslím si, že už aj obsahovo. Ide o veľmi chúlostivé záležitosti, ktoré chceme riešiť úplne inak ako predchádzajúce vlády - priateľsky a veľkoryso. To však neznamená, že za hlavu hodíme české národné záujmy, čo platí aj pre slovenskú stranu."
Na obidvoch stranách už existovali pracovné skupiny, ktoré sa mali problémom majetkového vyrovnania zaoberať, dodnes však nenašli spoločné riešenie. Možno v tomto smere očakávať istý posun?
"Spoločná komisia však vôbec nepracovala. Dokonca, ešte nedávno počas vrcholného stretnutia krajín CEFTA v Prahe sa páni Zeman a Mečiar dohodli, že táto dvojstranná skupina začne pracovať. Problém je, že na Slovensku vlastne prestala existovať. Mečiar vymenoval za predsedu svojej komisie pána Kozlíka, a to je dnes, ako vieme, už len história."
Vaša vláda má vo svojom programovom vyhlásení pasáž o tom, že umožní dvojité občianstvo českým krajanom žijúcim v cudzine. Znamená to, že sa Česi žijúci na Slovensku môžu už čoskoro dočkať českého občianstva, a bude potrebná zmena zákona?
"Súčasná vláda chce umožniť inštitúciu dvojitého občianstva českým krajanom, čo sa netýka iba Slovenska. Ale nemôžeme hovoriť kolektívne, sú tu jednotlivé špecifické prípady. Niektoré sa iste dajú vyriešiť iným prístupom štátnych inštitúcií, niektoré nie. Myslím si, že všeobecne sa problematika Čechov na Slovensku inak ako zmenou zákona dá sotva vyriešiť. To isté platí aj o veľkej skupine Slovákov žijúcich v Čechách, takisto však nie o všetkých. Je tu aj špecifická skupina Rómov, ktorí stratili československé občianstvo a nenadobudli ani české, ani slovenské. To je marginálna, najslabšia skupina občanov, ktorí sa nevedia brániť, ktorí často nemajú doklady a nepoznajú svoje práva, nie sú schopní dokázať, kde žili. Toto by mali byť prípady, ktoré sa celkom jasne dajú vyriešiť bez zmeny zákona." EVA GRUBEROVÁ, Praha
(Autorka je stálou spolupracovníčkou SME)