Nový zákon na potrestanie znečisťovateľov prostredia
BRUSEL 23. januára (SITA/Reuters) - Priemysel, ktorý znečisťuje životné prostredie, bude musieť odstrániť napáchané škody alebo zaplatiť náklady. Vyplýva to z nového zákona EÚ, ktorého návrh predloží v stredu Európska komisia (EK). Priemysel a firmy zaobe
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rajúce sa spracovaním a likvidáciou odpadu, chemikáliami a geneticky modifikovanými organizmami, budú zodpovedné za prípady znečistenia vody, ovzdušia alebo pôdy a za poškodenie prírody. EK odhaduje, že ročné náklady priemyslu podľa nového zákona narastú na 1,5 miliardy eur.
"Znečisťovatelia budú platiť," uviedla komisárka EK pre životné prostredie Margot Wallströmová a dodala, že návrh patrí medzi najdôležitejšie environmentálne opatrenia Bruselu za posledné roky. Avšak environmentalisti, ktorí roky bojovali, aby bola prírode zaručená rovnaká ochrana, akú majú ľudia a majetok podľa existujúcich občianskych zákonov, návrh zákona kritizujú. Najväčšie skupiny ochrancov prírody sa v utorok stretli s Wallströmovou a požiadali ju, aby návrh v stredu nepredložila, pretože má veľa medzier, ktoré ho robia zbytočným. "Zákon nezabráni katastrofám a neprinúti zodpovedných, aby platili," povedal Roberto Ferrigno, riaditeľ Európskeho environmentálneho úradu (EEB). Environmentálne skupiny tvrdia, že Wallströmová sa podriadila všetkým požiadavkám priemyslu, ktorý sa obáva, že nový zákon im spôsobí nekonečné právne spory. Hlavnou obavou je, že ak môžu spoločnosti dokázať, že dodržali environmentálne normy, nemôžu byť vzaté na zodpovednosť.
Nový zákon by chránil prírodu len v definovaných oblastiach zvláštneho environmentálneho záujmu a organizácie na ochranu prírody by sami nemohli podávať prípady proti spoločnostiam na súd. To sú podľa Ferrigna najzávažnejšie chyby návrhu. Wallströmová však trvá na tom, že zákon prinúti firmy odstrániť nelegálne chemické znečistenia a následky environmentálnych havárií. Podľa jej návrhu budú môcť vládne orgány prinútiť firmy odstrániť znečistenie sami alebo zaplatiť náklady za odstránenie znečistenia. Zákon na firmách nevynucuje poistenie proti zvýšenému environmentálnemu riziku, no národné vlády to od spoločností môžu požadovať. Finančná škoda sa vypočíta podľa nákladov za obnovu životného prostredia. Komisia potom určí, či bude existovať horná hranica alebo či bude zodpovednosť za napáchané škody neobmedzená. "Ide samozrejme o kompromis, pretože určité záujmy sú veľmi silné. Priemysel však nie je so zákonom spokojný, takže sme snáď našli tú pravú rovnováhu," uviedla Wallströmová.