Domácim zvieratám podobne ako ľuďom v studených zimných mesiacoch hrozí nebezpečenstvo, že dostanú chrípku alebo ich majitelia nakazia nádchou. Vírusy týchto nepríjemných infekcií sa totiž môžu prenášať z ľudí aj na zvieratá. Ochranári však varujú pred liečením domácich maznáčikov "liekmi pre ľudí". Takáto terapia by pre zvieratá mohla byť životne nebezpečná - napríklad už dva aspiríny, pre ľudí úplne neškodné, by mohli byť pre mačku smrteľné.
KAMPANE NEZABERAJÚ
Napriek dlhoročnej kampani proti fajčeniu siaha v Spojených štátoch po cigarete čoraz viac študentov. Podľa najnovších údajov zverejnených v americkom medicínskom časopise Jama stúpol počet fajčiacich študentov o 28 percent. Prieskum vykonaný medzi študentmi oboch pohlaví a rôznej farby pleti ukázal, že fajčenie je viac rozšírené u bielych študentov ako u príslušníkov iných rás. Následky konzumácie tabakových výrobkov sú v Spojených štátoch hlavnými príčinami chorôb a smrti. Lekári pripisujú vyše 400 000 úmrtí práve cigaretám. Hoci z tohto dôvodu počet fajčiarov za posledných 30 rokov rapídne klesol, zostávajú cigarety u teenagerov a mladších dospelých nesmierne populárne. Týka sa to najmä stredoškolskej mládeže, kde nastal nárast až o 32 percent.
REZIDENCIA DEDA MRÁZA
Ruský Dedo Mráz, pre ktorého sa v týchto dňoch začínajú dni plné práce, bude už čoskoro mať miesto, kde si bude môcť oddýchnuť po dňoch plných roznášania darčekov. V severoruskom meste Velikij Usťug totiž pre Deda Mráza stavajú dom. Pôjde o prvé oficiálne bydlisko, kde budú môcť ruskú obdobu Santa Clausa deti zastihnúť a informovať ho o svojich požiadavkách pred blížiacimi sa Vianocami. Miestne úrady vo Velikom Usťugu v spolupráci s drevárskou firmou vytvorili spoločný podnik, ktorý pre Deda Mráza vybuduje sídlo a bude tiež vybavovať jeho korešpondenciu. Prvých návštevníkov privíta nový príbytok už pred tohtoročným Novým rokom, keď v Rusku "Ded Moroz" roznáša deťom darčeky.
EKOLOGICKÉ, ALE POHANSKÉ
Ekologické pochovávanie si v Škótsku získava priaznivcov len veľmi pomaly. Za uplynulé tri roky sa na špeciálnom cintoríne Corstorphine Hill v Edinburghu svojich zosnulých rozhodlo pochovať len 13 rodín. Túto alternatívu tradičných, z ekologického a najmä z finančného hľadiska náročných cintorínov, dali do prevádzky v roku 1993. Jeho kapacita je 500 miest a namiesto náhrobného kameňa sa na hrobe zasadí breza. Rakvy sú z lepenky a na identifikáciu zosnulých slúži špeciálna kovová značka, ktorú prečíta detektor kovov. Začiatok ekologickej inciatívy sprevádzal veľký záujem, avšak nie dlho. Možno ľudí odradil i fakt, že tento "pohanský" cintorín príbuzní, ako sa zaviažu aj v zmluve, nenavštevujú. (TASR, ČTK)