
Macedónčanka bozkáva vlajku svojej krajiny na zhromaždení v Skopje, ktoré žiadalo vládu o tvrdšie opatrenia proti albánskym gerilám. Už piaty deň včera pokračovali boje v horách obkolesujúcich mesto Tetovo. FOTO - REUTERS
Podľa nepotvrdených správ počas prudkých bojov, ktoré prebiehali v noci zo soboty na nedeľu v severných častiach mesta, zahynul jediný albánsky povstalec. Nemenovaný nezávislý zdroj neskôr pre SME uviedol, že v sobotu sa obeťou macedónskej paľby mohol stať aj civilista z Albáncami obývanej dediny Šipkovica, ktorá je tesne pri Tetove.
Boje si údajne vyžiadali aj prvú obeť medzi macedónskymi policajtmi. Včera začala UCK ostreľovať pozície polície pri tetovskom štadióne a cintoríne blízko výpadových ciest na severe mesta. V sobotu večer sa v blízkosti dediny Lisec, asi osem kilometrov od kosovských hraníc zrútila helikoptéra polície. Oficiálne miesta uvádzali, že nehodu spôsobil silný vietor, ktorý 20-člennú posádku vrtuľníka zatlačil k anténe. Pri nešťastí zahynul jeden člen posádky.
Zo 70-tisícového Tetova doteraz odišlo okolo 20-tisíc ľudí, prevažne žien a detí, z ktorých približne 1500 zamierilo k príbuzným do Albánska. Odvčera platí v meste zákaz nočného vychádzania.
Tanky a ťažké delá
Podľa zahraničných novinárov macedónske jednotky okrem automatických zbraní nasadili mínomety a delá, albánske boje odpovedali skôr sporadicky. Podľa agentúry AP napokon mínometné granáty poškodili niekoľko domov.
Rýchlu akciu proti vzbúrencom včera pred sídlom vlády v Skopje požadoval od kabinetu premiéra Ljubča Georgijevského zástup asi 10-tisíc ľudí, prevažne obyvateľov Tetova a jeho okolia. Hovorca ministerstva obrany oznámil, že od sobotného večera prebieha mobilizácia príslušníkov pechoty.
Georgijevski oznámil, že armáda použila ťažké delá a tanky na severe krajiny v oblasti obce Tanuševci pri hranici s Kosovom i v Tetove, teda na dvoch frontoch. Oznámenie bolo prekvapujúce, pretože z Tanuševci sa gerily mali stiahnuť už pred desiatimi dňami.
Západ vraj vytvoril „nový Taliban“
Premiér Georgijevski sa včera veľmi ostro oboril na západné krajiny. Vyčítal im, že nič nerobia proti „teroristom“ z Kosova. „Dnes v Macedónsku nikoho nepresvedčíte, že vlády Spojených štátov a Nemecka nevedia, kto sú šéfovia teroristov a čo chcú. Ony by im v tom mohli zabrániť,“ povedal. „Niektoré médiá a demokracie trvajú na tom, že ide o problém medzi macedónskymi Albáncami a Macedóncami, ale to nie je pravda. Ide o agresiu vedenú z Kosova a my o tom máme dôkazy. Ide o akciu, ktorá tam bola dobre naplánovaná,“ uviedol. „Keby medzinárodné spoločenstvo uznalo, že ide o agresiu, muselo by priznať, že jeho akcia v Kosove neuspela a v súvislosti s tým prehodnotiť aj svoje pôsobenie,“ citovala premiéra agentúra AFP. Podľa jeho slov vytvoril Západ v Európe „nový Taliban“. Súčasne znovu zopakoval, že nikto nebude so vzbúrencami rokovať ani meniť ústavu - s odkazom na požiadavku UCK vytvoriť v Macedónsku federáciu.
Podľa premiérových slov dostáva Macedónsko denne tridsať kamiónov zbraní a munície, ale nespresnil odkiaľ.
KFOR varuje kosovských Albáncov
Zahraniční politici vyjadrovali podporu Macedónsku a kritizovali albánsku aktivitu ako hrozbu pre bezpečnosť a stabilitu v celom regióne. Veliteľ KFOR generál Carlo Cabigiosu včera dôrazne varoval kosovských Albáncov, že nepripustí ohrozenie tylových jednotiek KFOR v Macedónsku. Upozornil, že v spolupráci s macedónskymi úradmi sa KFOR zamerajú na dôkladnejšiu kontrolu macedónsko-kosovských hraníc.
Mandát KFOR sa nevzťahuje na Macedónsko, hoci v tejto bývalej juhoslovanskej republike má mierový zbor tylové zabezpečenie v sile zhruba 3-tisíc mužov.
Bezpečnostná rada OSN v noci na sobotu odmietla „extrémistické násilie“ na severe Macedónska, ktoré ohrozuje stabilitu a bezpečnosť v oblasti a „je podporované zvonku“. Rada však nevyhovela naliehaniu Skopje, aby menovite kritizovala Kosovo - vraj nechcela jatriť situáciu v tejto juhosrbskej provincii.
JURAJ TOMAGA a čtk, reuters