né problémy popredné podniky dosahujúce špičkové hektárové výnosy a špičkové parametre v živočíšnej výrobe, chyba je v cenových reláciách," tvrdí V. Mészáros. "Za stratovosť viním cenové nožnice, keď vstupy sú vyššie ako výstupy, je vysoká úverová zaťaženosť a druhotná platobná neschopnosť podnikov," hovorí štátny tajomník.
Podpredseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev Ivan Oravec vidí problém v dlhodobej recesii, v podkapitalizovanosti družstiev a takisto ako V. Mészáros hlavne v otvorených cenových nožniciach. "K tomu treba pripočítať nedostupnosť a cenu peňazí. Úvery pri súčasných úrokoch poľnohospodári ťažko dokážu splatiť. V tomto roku je aj prepad cien rastlinných produktov. Navyše, do augusta nás trápilo sucho a teraz naopak výdatné zrážky," hovorí I. Oravec. Riešenie preto vidí v ochrane trhu, v exportovaní produktov, ktoré sú navyše, v garantovaní cien, aby nedochádzalo k prepadom, v zrýchlení tokov peňazí a vo valorizovaní dotácií. V. Mészáros uviedol, že "tento rok bola dotácia pre poľnohospodárske podniky 9 miliárd. Vyhovujúcich by bolo minimálne 18 miliárd, ale vzhľadom na napätý štátny rozpočet chceme využiť možnosť zvýšenia aspoň o desať percent oproti minulému roku."
K ochrane domáceho trhu ďalší štátny tajomník ministerstva Ivan Rosival povedal, že trh a domácich producentov bude treba chrániť vyvážene. "Myslím tým ochranu, ktorá nepôjde na úkor spotrebiteľa, aby spotrebiteľ nebol ukrátený. Zároveň ale musíme docieliť, aby naše agropodnikateľské subjekty, ktoré nemajú takú dotačnú finančnú podporu ako subjekty v zahraničí, mali primerané alebo porovnateľné ekonomické podmienky. Pokiaľ nebude v SR možné zaistiť rovnakú finančnú podporu, rovnaké úvery, rovnaké ekonomické prostredie, ako majú štáty EÚ, tak dovtedy musíme náš trh chrániť pred obvykle vysoko dotovanými a subvencovanými dovozmi," povedal I. Rosival. Predchádzajúca vláda chcela problémy podnikov prvovýroby riešiť aj zákonom o revitalizácii, ktorý nová vláda zrušila. "Do programu revitalizácie bolo vybraných iba 34 poľnohospodárskych podnikov. Na odpustenie úverov a úrokov sa viazalo viac ako 480 miliónov a ďalších takmer 400 miliónov sa viazalo na odloženie splátok úverov. Niekoľkokrát som zdôraznil, že poľnohospodárska výroba má plošný charakter a aj riešenie bloku starých úverov je treba hľadať v plošných dôsledkoch. V rámci celej poľnohospodárskej prvovýroby boli v starom bloku úverov asi 3 mld korún. Tým, že sa tento balík nesie od roku 1990, narástol na viac ako 5 mld. Keď chceme poľnohospodárom pomôcť zbaviť sa ho, nemôžeme to riešiť výberovo, ale plošne," povedal minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš. I. Oravec si tiež myslí, že treba plošnejší program, lebo "ak sa dostane iba 34 podnikov do revitalizácie, narušuje sa podnikateľské prostredie".