WASHINGTON, BAGDAD (ČTK, TASR) - Spojené štáty americké plánujú umožniť zbrojným inšpektorom OSN vrátiť sa do Iraku, informovala včera americká televízna stanica CNN. Podľa CNN Washington pristúpil k spomínanému rozhodnutiu po uistení Iraku o tom, že jeho ponuka na obnovenie inšpekcií je bezpodmienečná. Pritom ešte v sobotu poradca prezidenta USA pre otázky národnej bezpečnosti Sandy Berger oznámil, že USA považujú list, v ktorom Bagdad oznámil obnovenie spolupráce s odzbrojovacími inšpektormi OSN, za neprijateľný. "Máme všetky dôvody na skepsu. Toto sme videli už v minulosti - porušené a nesplnené sľuby. Iracký list nie je ani jednoznačný, ani bezpodmienečný. To je neprijateľné," vyjadril sa v sobotu Berger. Podľa neho chcel Washington jednoznačnú odpoveď, no "namiesto toho dostal list a predovšetkým dodatky, ktoré majú viac dier ako ementál." Boli sme prichystaní na vojenské akcie a naďalej zostaneme," zdôraznil. Podľa televíznej stanice CNN letecké údery na Irak sa mali začať v sobotu večer. Rozkaz prezidenta USA Billa Clintona vraj hovoril o odpálení viac ako 100 rakiet s plochou dráhou letu na ciele v Iraku vrátane hlavného mesta. Vo chvíli, keď bol rozkaz zrušený, chýbala na odpálenie striel asi jedna hodina.
V nedeľňajšom vyhlásení však už Clinton tvrdí, že: "ak by sme pristúpili k vojenskej akcii, mohli by sme znížiť schopnosť Saddama Husajna vyrobiť zbrane hromadného ničenia, ale zároveň by to znamenalo koniec UNSCOM."
V liste irackého viceprezidenta Azíza sa uvádza, že Irak neprerušil spoluprácu s Zvláštnou komisiou OSN pre dohľad na plnenie podmienok prímera s Irakom (UNSCOM) vlani v auguste a 31. októbra tohto roka preto, že by chcel porušiť svoje povinnosti dané rezolúciou OSN, ale v záujme Iráncov trpiacich osemročným embargom. V liste sa konštatuje, že Irak sa rozhodol obnoviť spoluprácu s UNSCOM vďaka Annanovmu listu, zaslanému Saddámovi Husajnovi v piatok, vďaka diplomacii ruského prezidenta Borisa Jeľcina a ruského premiéra Primakova a vďaka podpore Francúzska, Číny, Brazílie a ďalších krajín. K listu je priložených deväť bodov, v ktorých Bagdad vyjadruje postoj k sankciám. Jeden z nich predpokladá, že Bezpečnostná rada OSN bude rokovať o sankciách rýchlo a že dovtedy, keď bude embargo zrušené, budú prijaté opatrenia zmierňujúce sankcie.