WASHINGTON (ČTK, TASR) - Do Perzského zálivu začali včera z leteckých základní v Louisiane, Severnej Dakote a Novom Mexiku prichádzať posily pre americké jednotky po tom, čo Spojené štáty oznámili, že sú pripravené previesť v Iraku vojenský zásah, ak Bagdad neobnoví spoluprácu so zbrojnými inšpektormi OSN. Dvanásť amerických bombardérov typu B-52 a rovnaký počet neviditeľných stíhačiek F-117 sa včera pridalo k ozbrojeným silám rozmiestneným v oblasti. V zálive kotví loď Eisenhower so 70 bojovými lietadlami, ktorú sprevádza 22 bojových lodí. Ďalšia lietadlová loď Enterprise so 70 lietadlami sa presúva z Atlantiku do Perzského zálivu. Mieri tam aj loď Belleau Wood s obojživelnými jednotkami námornej pechoty, ktoré sa pripoja k týmto jednotkám na lodi Essex nachádzajúcej sa už v Perzskom zálive.
OSN včera pokračovala v evakuácii svojich pracovníkov z Iraku. Svojich občanov z Iraku, Izraela a Kuvajtu evakuovali tiež Spojené štáty, Británia a Austrália. Hovorca OSN Fred Eckhard včera uviedol, že v severnom Iraku, ktorého by sa mali týkať eventuálne vojenské akcie, zostáva 231 zamestnancov OSN, ktorí tu budú pokračovať v dohľade nad distribúciou potravín a humanitárnych potrieb. OSN má v Iraku spolu 270 ľudí.
Pred vojenským úderom proti Iraku varoval včera dôrazne ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov. Tvrdil, že stále ešte existuje priestor pre diplomatické riešenie sporu okolo zbrojných inšpekcií OSN. Ivanov sa v tomto zmysle vyjadril na tlačovej konferencii po rokovaní so svojím nemeckým kolegom Joschkom Fischerom v Moskve, ktorý pri tejto príležitosti ocenil osobitnú úlohu Moskvy pri hľadaní mierového riešenia počas predchádzajúcich kríz.
Vojenský zásah v Iraku včera podporila aj Česká repulika. Český minister zahraničných vecí Jan Kavan povedal, že ČR podporuje tlak svetového spoločenstva a USA na Irak a v nevyhnutnom prípade schváli aj vojenský zásah. Sýria, Egypt a šesť štátov Perzského zálivu včera po dvojdňovom rokovaní v Katare zverejnili vyhlásenie vyzývajúce Irak, aby ustúpil od konfrontácie s OSN, USA a podriadil sa rezolúciám OSN. Bagdad však stále trvá na tom, že splnil podmienky prímeria uzavretého po vojne v Perzskom zálive.