S KOALÍCIOU
Vodca kambodžskej opozície princ Norodom Ranariddh včera po návrate do vlasti oznámil, že
jeho monarchistická strana
FUNCINPEC vytvorí koaličnú vládu so Stranou kambodžského ľudu (PPC) druhého premiéra Hun Sena. Ranariddh uviedol, že plánuje s Hun Senom rokovať o prerozdelení kľúčových parlamentných funkcií a o platforme budúcej vlády. PPC vo voľbách 26. júla zvíťazila, avšak opozícia tvrdí, že len vďaka podvodom a zastrašovaniu. PPC získala 64 zo 122 kresiel v Národnom zhromaždení a nemá v parlamente dvojtretinovú väčšinu, potrebnú na vytvorenie vlády. Hun Sen v júli 1997 krvavým prevratom zosadil Ranariddha z funkcie prvého premiéra.
TURECKÁ ARMÁDA PROTI PKK
Turecká armáda pri operáciách na severe Iraku a v Turecku zabila 85 povstalcov zo separatistickej a nelegálnej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Ide o prvé údaje o stratách od minulého týždňa, keď turecká armáda znova prenikla na sever Iraku. Prípadné straty vládnych vojsk agentúra neuvádza. Podľa agentúry Anadol išlo o výpad proti skupine štyristo až päťsto bojovníkov PKK, ktorí zrejme utiekli zo Sýrie. Turecká armáda vždy v tomto ročnom období vedie rozsiahle operácie proti kurdským povstalcom, aby im zabránila v logistickej príprave na zimu. PKK začala ozbrojené povstanie s cieľom vytvoriť nezávislý kurdský štát na juhovýchode Anatólie v roku 1994. Pri bojoch spojených s povstaním od toho času zahynulo asi 31 000 ľudí.
JUHOKÓREJSKÝ
PREZIDENT V ČÍNE
Juhokórejský prezident Kim Te-džung včera, počas druhého dňa návštevy Číny, vyslovil presvedčenie, že severovýchodná Ázia potrebuje regionálny bezpečnostný systém ako prostriedok na urovnanie územných sporov a zníženie vojenského napätia. "Severovýchodná Ázia zostáva jedinou oblasťou sveta bez systému regionálnej spolupráce na udržanie mieru," povedal Kim v prednáške na pôde pekinskej univerzity. Ako príklad možného zdroja konfliktu uviedol septembrové vypustenie severokórejskej rakety, ktorá preletela nad územím Japonska. Incident vytvoril možnosť prepuknutia regionálnych pretekov v zbrojení, vyhlásil Kim.
CHIRACOVA CESTA
PO STREDNEJ AMERIKE
Francúzsky prezident Jacques Chirac pricestoval v stredu do Mexika, kde v rámci okružnej cesty po štyroch krajinách Strednej Ameriky navštívi uragánom zdevastované oblasti. Táto cesta prezidenta je odpoveďou na minuloročnú návštevu jeho mexického kolegu Ernesta Zedilla vo Francúzsku a jej cieľom je dodať nový impulz vzťahom medzi obidvoma krajinami. Chirac navštívi aj Guatemalu, Honduras, Nikaraguu a Salvador, kde má v úmysle prejaviť solidaritu Francúzska s obyvateľmi postihnutými živelnou pohromou.
CHORVÁTI NEBUDÚ POTREBOVAŤ VÍZA
Občania Chorvátska nebudú už na vstup na územie Belgicka, Holandska a Luxemburska potrebovať víza. Vízový režim by mal byť zrušený od 1. januára 1999. Oznámil to včera v Bruseli hovorca belgického ministerstva zahraničných vecí. Tento ústretový krok voči chorvátskym občanom je jedným z výsledkov návštevy chorvátskeho ministra zahraničných vecí Mateho Graniča v Bruseli.
(TASR, ČTK)