"Spolkový minister financií a predseda SPD sa týchto špekulácií nezúčastní," vyhlásila hovorkyňa ministerstva financií v Bonne. To, na čo nikto novinárom nechcel odpovedať, bola dôverná informácia, že Oskar Lafontaine, "silný muž" súčasnej spolkovej vlády sa bude v budúcom roku uchádzať ako nástupca Luxemburčana Jacqua Santera o miesto predsedu komisárov Európskej únie v Bruseli.
V Bonne sa v súčasnosti predovšetkým zaujímajú o odpoveď na otázku, kto informáciu o nových ambíciách Lafontaina vypustil do sveta. Zdá sa však, že na nej napriek vytrvalým neslaným-nemastným výhovorkám bonnských oficiálnych miest predsa len niečo bude. Zdrojom je zrejme francúzsky účastník nedávnej večere kancelára Gerharda Schrödera s francúzskym ministerským predsedom Lionelom Jospinom v Paríži. Schröder sa vraj neformálne Jospina opýtal, či by Francúzsko nemalo námietky, keby sa Lafontaine stal v roku 2000 šéfom komisárov EÚ. V Bonne si lámu hlavu nad tým, aký dôvod má spolkový kancelár pre Lafontainovu kandidatúru. Zatiaľ čo niektorí nevylučujú, že sám Lafontaine usiluje o vysoko prestížnu funkciu v Bruseli, iní sa domnievajú, že Schröder by sa tak chcel zbaviť svojho najväčšieho konkurenta. Isté je, že v rokoch 1999 a 2000 bude povolaných 14 nových členov 20-členného zboru komisárov EÚ. Už pri decembrovom summite vo Viedni sa má rozhodnúť, kto bude budúcim komisárom zodpovedným za zahraničnú politiku. Najväčšiu šancu - zatiaľ väčšiu ako Oskar Lafontaine - stať sa predsedom komisárov EÚ má zrejme bývalý taliansky premiér Romano Prodi.
V Bonne sa v súvislosti s nastávajúcim novým obsadením komisárov únie očakáva ďalší spor. V koaličných dohovoroch medzi sociálnou demokraciou a stranou Zelených bolo Zeleným prisľúbené miesto budúceho komisára. Ten by mal v Bruseli vystriedať slobodného demokrata Matina Bangemanna. Doteraz sa v Bonne uplatňovala vždy zásada, že z dvoch nemeckých komisárov bol jeden z radov vládnych strán a druhý z opozície. Menovaním komisára zo strany Zelených by sa tieto dohovory porušili, pretože v Bruseli bude naďalej komisárkou členka SPD Wulf-Mathiesová. Naopak britská labouristická vláda nepísanú zásadu, že jeden komisár má byť vždy opozičný politik, nechce porušiť. Novým britským komisárom sa má stať v roku 2000 konzervatívec - bývalý guvernér Hongkongu Chris Patten.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)