Redakcia SME oslovila tých, o ktorých sa hovorí, že by mohli zasadnúť do kresla ústredného riaditeľa STV. Redaktor TV Markíza Vladimír Repčík odmietol odpovedať na naše otázky, pretože to považoval za predčasné, kým so svojimi predstavami neoboznámi Radu STV. Šéfredaktor Rádia Devín Slovenského rozhlasu Milan Materák, úspešný filmový producent Rudolf Biermann a režisér na voľnej nohe, krátky čas riaditeľ STV Marián Kleis na naše otázky odpovedali.
m Aké sú vaše najväčšie výhrady k doterajšiemu vysielaniu STV?
R. Biermann: "Porušovanie zákona SNR o STV a tým strata verejnoprávneho charakteru, slabý až podpriemerný program v skoro všetkých oblastiach, najmä v literárnom a dramatickom vysielaní..."
M. Kleis: "Strata verejnoprávnosti, profesionálnej cti, pôvodnej tvorby, strata identifikácie formy, strata divákov, politický marazmus a zavádzanie verejnosti. Verejnoprávnosť nie je právo kohokoľvek na slobodu slova. Verejnoprávnosť je právo verejnosti byť pravdivo a neskreslene informovaný."
M. Materák: "Problémom programov vysielaných STV je nemodernosť a v prevažnej miere i deficit morálky. Nerešpektujú dobu, v ktorej existujú, a znižujú vkus. Snažia sa znásilniť a opanovať cítenie a myslenie divákov. V umeleckých a publicistických programoch sa nedostatok profesionality, nápadu a zdravého rozumu, spolu s vysokou mierou chamtivosti a konjunkturality skrývajú za nebezpečnú konvenciu falošnej ,slovenskej výnimočnosti`. Problémom spravodajstva je, že nie je spravodajstvom, ale zmenilo sa na veľmi efektívne pracujúce propagandistické centrum, negujúce akýkoľvek pokus o pluralitu názorov a informácií o reálnom stave spoločnosti."
m Ak by ste boli zvolený za riaditeľa STV, aké by boli vaše prvé kroky?
R. Biermann: "Určite by to boli personálne zmeny hlavne vo vrcholných riadiacich orgánoch, v redakciách spravodajstva a publicistiky, preskúmanie všetkých právnych vzťahov, ktoré STV nadviazala, zistenie, v akom ekonomickom stave sa STV nachádza a návod na urýchlené riešenie tohto stavu."
M. Kleis: "V tejto situácii sú všetky kroky prvé."
M. Materák: "Prvé kroky k nastoleniu ekonomického, právneho a programového poriadku v STV vedú cez získanie kontroly nad riadením v oblasti ekonomickej a programovej - krízový manažment. Patrí sem napríklad vyhodnotenie súčasných riadiacich a programových pracovníkov, reorganizácia, ale i zavedenie nového rozpočtového systému, `sfunkčnenie` spravodajstva a okamžité kroky k zaisteniu zodpovedajúcich vianočných a novoročných programov."
m Myslíte si, že by mal byť okruh STV 2 privatizovaný?
R. Biermann: "V najbližšej dobe určite nie."
M. Materák: "V žiadnom prípade - STV, aby mohla plne realizovať úlohy dané zákonom, potrebuje oba okruhy."
M. Kleis: "Rozhodne nie. Privátnych okruhov máme na päťmiliónový národ dosť."
m Máte predstavu o novom tíme spravodajcov a publicistov, keďže k terajším v STV má divácka a odborná verejnosť najväčšie výhrady?
R. Biermann: "Mám túto predstavu, ale konkrétne by som sa nerád zmieňoval, lebo je to predčasné."
M. Kleis: "Samozrejme, že mám. Dobrých novinárov, publicistov a spravodajcov je málo, ale sú. Problém bude, ako ich získať, dúfam, že sa to podarí. Do konca roka by mala byť redakcia dobudovaná."
M. Materák: "Áno. Základný tím existuje. Počítam tiež s okamžitým ,stiahnutím z obrazu` tých redaktorov, ktorí porušovali zákon a novinársku etiku a s vyhlásením konkurzu."
m Máte predstavu o financovaní STV? Stačia pre STV financie zo štátneho rozpočtu, reklamy a koncesionárske poplatky? Podľa istého projektu by sa mala vyčleniť daň zo spotreby elektrickej energie...
M. Kleis: "Mám predstavu. Prihováram sa za poplatok za šírenie rádiotelevízneho signálu na našom území. Zo štátneho rozpočtu by verejnoprávna televízia nemala čerpať prostriedky, myslím, že má vnútorné rezervy. Je to organizácia budovaná podľa socialistickej megalomanskej predstavy. Treba jej určiť hranice vo finančných tokoch, zregulovať ich ako rieky. To, čo sa tam teraz deje, je povodeň. Poplatok z elektrickej energie je tiež možný, ale myslím si, že to nevystihuje charakter tohto poplatku."
M. Materák: "Terajší model financovania STV je nevyhovujúci. Ukazuje sa, že pre krajinu, akou je Slovensko (počet obyvateľov, objem reklamy v náväznosti na trh, ...), treba nájsť lepší model - možno i tzv. grécky - ako `daň z povinného poskytovania informácií`, vyberanú napr. v rámci poplatkov za elektrickú energiu. Existujú však aj iné alternatívy."
R. Biermann: "Financovanie sa musí odvíjať od základu STV, teda od vysielacej štruktúry a programu. Zdrojom by sa mali v budúcnosti stať iba koncesionárske poplatky a reklama, nie štátny rozpočet. Aj v súčasnom zákone jestvuje možnosť vyberať poplatky dôraznejšie. Za dôležité však považujem povedať, že ako profesionál som na vaše otázky rád zodpovedal, ale pravdepodobne ste ich nepoložili kandidátovi na riaditeľa STV, pretože vyhláseného konkurzu sa nezúčastním z dôvodov, ktoré som niekoľkokrát uviedol, keď som predpokladal, že pokiaľ som bol neformálne oslovený, či by som mal záujem vyviesť STV z toho marazmu, tak som povedal, že áno, ale nie formou konkurzu. Myslím si, že som už dosť starý na to, aby som sa zúčastňoval konkurzov. Podľa mojej predstavy je STV v takom katastrofálnom stave, že ju treba zveriť na istý čas profesionálovi, ktorý ju z neho vyvedie, urobí zásadné zmeny a odovzdá víťazovi starostlivo pripraveného konkurzu. Pre mňa je neprijateľné zúčastňovať sa takto narýchlo pripravovaných konkurzov. Pokiaľ by Rada STV mala pocit, že so mnou má o čom hovoriť, som kedykoľvek pripravený."
RÓBERT KOTIAN