Koaličná rada vládnych strán bude dnes rokovať o ústavnom zákone o priamej voľbe hlavy štátu. V tejto súvislosti sme oslovili predstaviteľov parlamentných strán s otázkou, či by sa mali prehodnotiť doteraz platné kompetencie hlavy štátu a či by sa mali občania podieľať aj na odvolaní prezidenta.
BÉLA BUGÁR, SMK: "Môj názor je taký, že by sa malo pristúpiť k zmene kompetencií. Nemalo by ísť však o rozsiahlejšie zmeny. Hovorí sa, že prezident zvolený v priamych voľbách by mal byť silnejší ako prezident zvolený parlamentom. Myslím si, že ak je priamo volený, môže byť aj odvolateľný občanmi. Môže to napríklad iniciovať parlament a mali by sa vyjadriť aj občania."
ĽUBOMÍR ANDRASSY, SDĽ: "Som presvedčený, že ak si občania SR zvolia hlavu štátu, tak potom majú plné právo túto hlavu štátu aj odvolať. Ale ak vyjadria približne dva milióny občanov Slovenska dôveru určitej osobe, tak automaticky by mala mať väčšie kompetencie ako mal prezident, ktorý bol volený 150 poslancami NR SR."
JÁN CUPER, HZDS: "Odvolávanie občanmi by voňalo imperatívnosťou. Teda ako inštancia pre prípad odvolania prezidenta pôsobí napríklad horná alebo dolná snemovňa, alebo ústavný súd. Takýto inštitút by sa dal totiž zneužívať. Pokiaľ ide o kompetencie prezidenta, je princíp buď politickej zodpovednosti, alebo nezodpovednosti. Ak bude prezident politicky zodpovedný, bude mať aj väčšie právomoci. Iný prípad je, keď nie je prezident v zmysle ústavy politicky zodpovedný. Tam musí byť upravený akt kontrasignácie. Musí byť teda jasne povedané, kto za prezidenta nesie právnu a politickú zodpovednosť." (sp, dam)