LONDÝN, PARÍŽ (ČTK, aď) - Ako každoročne tak aj včera - jedenásty deň jedenásteho mesiaca v roku, presne o jedenástej hodine - sa na dve minúty vo Veľkej Británii zastavil život. Po úderoch Big Benu si milióny Britov pripomenuli 80. výročie konca prvej svetovej vojny a uctili pamiatku všetkých vojnových obetí. Prevádzka v bankách, na letiskách, staniciach alebo v obchodoch sa zastavila, umĺkli aj televízne stanice, na obrazovkách sa objavili nemé zábery vojny. K pietnemu aktu sa podľa odhadov Kráľovskej britskej légie pripojilo približne 43 miliónov Britov, teda tri štvrtiny obyvateľov. Pre Britániu nie je výročie vojny len formálnym ohliadnutím sa za minulosťou. Mnohí Briti vrátane politikov alebo televíznych moderátorov už niekoľko dní pred výročím nosili na klope červené vlčie maky ako symbol vojnového krvipreliatia a spomienky na obete vojny.
Britská kráľovná Alžbeta II. sa včera zúčastnila na spomienkových oslavách v Paríži spolu s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom a premiérom Lionelom Jospinom. Prezident Chirac a kráľovná Alžbeta položili kyticu k hrobu neznámeho vojaka pod Víťazným oblúkom. Na kráľovskej kytici vlčích makov z krepového papiera bol štítok s nápisom: Buckinghamský palác, Na pamiatku slávnym zosnulým, kráľovná Alžbeta II.. Prezidentskú kyticu v národných farbách tvorili modré nevädze, vlčie maky a margaréty. Po zaznení národných hymien britská kráľovná a francúzsky prezident pozdravili aj šiestich prítomných veteránov prvej svetovej vojny, z ktorých najstarší, 107-ročný Raymond Abescat sa na včerajšej ceremónii na radu lekárov nezúčastnil. Ešte pred obradom prezident Chirac počas obeda usporiadom na kráľovninu počesť v Elyzejskom paláci ocenil úlohu Británie v prvej svetovej vojne a vzdal hold vtedajšiemu premiérovi Winstonovi Churchillovi a britskému ľudu za "krv preliatu na francúzskej pôde v rokoch 1914 až 1918".
Parížska ceremónia sa začala včera presne o jedenástej hodine - vo chvíli, keď pred 80. rokmi poľnice na fronte oznámili koniec vojny, ktorá pripravila o život 8,5 milióna vojakov. "Veľká vojna", ako ju vo Francúzsku nazývajú, patrí k najpripomínanejším udalostiam modernej francúzskej histórie. Francúzsko v nej prišlo asi o 1,4 milióna vojakov, teda približne o 10 percent mužov v aktívnom veku. Prímerie bolo podpísané 11. novembra 1918 okolo piatej hodiny ráno v železničnom vagóne veliteľa spojeneckých vojsk maršala Ferdinanda Fochea v lese v Rethondes pri Compiegne severne od Paríža. V rovnakom vagóne podpísali francúzski velitelia kapituláciu v čase druhej svetovej vojny 22. júna 1940.