O mene budúceho šéfa Snemovne reprezentantov USA je už takmer s istotou rozhodnuté. Aj napriek tomu, že novozvolený 106. Kongres sa stretne na svojom prvom zasadnutí až začiatkom januára, nikto nepochybuje o tom, že republikánska väčšina už o týždeň oficiálne navrhne na túto funkciu luisianskeho kongresmana Roberta Livingstona. Ten sa po odstúpení ostatných potenciálnych uchádzačov vrátane doterajšieho predsedu Snemovne Newta Gingricha stal prakticky jediným kandidátom na túto funkciu.
Meno Livingstonových predkov sa mnohokrát objavuje v súvislosti s rozhodujúcimi udalosťami v dejinách USA. Môžete ho nájsť medzi podpismi na deklarácii o nezávislosti, objavuje sa v zoznamoch významných diplomatov a najslávnejší z Livingstonových predkov to dotiahol až na šéfa americkej diplomacie. Na rozdiel od bežca na dlhé trate a obratného stratéga Newta Gingricha je Livingston známy vystúpeniami plnými emócií, hraničiacimi až s teatrálnosťou (sám aktívne hral divadlo). Práve jeho osobou sa však republikáni snažia pravdepodobne opäť urobiť svoju politiku príťažlivou a najmä zrozumiteľnou pre bežného občana.
Nečakaná rezignácia Newta Gingricha po nedávnych kongresových voľbách, ktorú mnohí skalní republikánski voliči komentujú slovami šok a blesk z jasného neba, len naplno odhalila hlbokú vnútornú krízu, ktorú prežíva strana. Kritici jej doterajšieho kurzu poukazujú najmä na nevydarený útok na prezidenta, nečitateľnú politiku a na stratu voličskej podpory žien, ktorú spôsobilo neustále otváranie otázky striktnej politiky proti potratom. Demokrati republikánov takmer vytlačili aj v ich najsilnejšom tromfe - podpore tradičných rodinných hodnôt. Konzervatívne krídlo strany na podobné kritiky odpovedá argumentom, že najvýraznejšie volebné úspechy dosiahli republikáni v období, keď sa dokázali jasne dištancovať od politiky svojich oponentov, čo bolo práve pod vedením Newta Gingricha.
Na pozadí vnútornej krízy republikánov sa dostáva do svojej finálnej fázy aj pokus o odvolanie prezidenta Billa Clintona v súvislosti s jeho aférou Lewinská. Sám budúci nový šéf Snemovne reprezentantov Livingston sa nechal počuť, že americkí voliči jasne naznačili, že si neprajú Clintonovu hlavu. Ústavnoprávny výbor snemovne, ktorý ovládajú republikáni, však aj napriek tomu pokračuje vo formálnych procedúrach začatia tzv. impeachmentu. 19. novembra, deň po predpokladanom potvrdení Livingstonovej kandidatúry na post šéfa snemovne, by mal pred výborom vypovedať jediný svedok - vyšetrovateľ Kenneth Starr. Je to pravdepodobne jeho posledná šanca priliať nový olej do pomaly chladnúcej pahreby.
JURAJ KITTLER, Washington