m Aký význam prikladáte dnešnej návšteve premiéra Mikuláša Dzurindu v Poľsku?
"Myslím si, že naša nálada sa nelíši od nálady, ktorá teraz vládne na Slovensku, čiže také optimistické očakávanie. Tak pán premiér, ako aj minister zahraničných vecí sú v Poľsku známi. Ľudia, s ktorými sa dnes stretnú v Poľsku, ich už poznajú, preto budú veľmi otvorení. Dôležité je, aby spolu pripravili dobrý program intenzifikácie vzájomných vzťahov."
m Prioritou novej vlády je rýchle preradenie SR do prvej skupiny kandidátov rokujúcich o vstupe do Európskej únie (EÚ). Ako vnímate túto slovenskú ambíciu?
"Zdá sa mi, že proces rozšírenia únie bude trvať veľmi dlho. Hovorí sa, že prvá skupina môže byť prijatá v rokoch 2005-2006. Nie je teda dôvod, aby sa Slovensko dovtedy do tejto skupiny nedostalo. Je to iné ako v prípade NATO, kde už vieme, že SR nebude v prvej skupine kandidátov. Mne sa zdá, že SR má vážny problém, ktorý sa však dá prekonať, a to problém reputácie. Politika Mečiarovej vlády bola hodnotená na Západe veľmi zle. Keby sa ukázalo, že súčasná koalícia je stabilná, že vydrží v integračných snahách a bude ju podporovať slovenská verejnosť, tak nevidím žiadne prekážky na začlenenie SR do prvej skupiny kandidátov. Bol by som tiež optimistom, čo sa týka NATO. Stačí sa pozrieť na mapu a vidno, že SR by sa mala stať členom aliancie z vojenského hľadiska. Slovensko sa tak môže stať dôvodom pre uskutočnenie druhej vlny rozširovania aliancie."
m Odporúčanie Európskej komisie, ktoré sa dá vysvetliť aj tak, že skôr ako o rok nebudeme preradení do prvej skupiny kandidátov, by sa teda podľa vás nemalo negatívne prejaviť na vstupe SR do únie už spolu s prvými krajinami?
"Keď bude SR dobre pripravená, veľmi rýchlo nás dobehne, aj keby sa s ňou rozhovory o vstupe začali rok po nás. A nevidím problém ani vtedy, keby bola SR do únie prijatá rok po Poľsku. Obavy by boli na mieste, keby to bol proces ako v prípade NATO, teda že po prvej vlne sa nevie, keby bude vlna druhá."
MIRIAM MRÍZOVÁ