BONN, BERLÍN, JERUZALEM (ČTK) - Spomienkovými akciami v mnohých mestách si včera Nemecko pripomenulo 60. výročie protižidovského pogromu, ktorý vošiel do dejín ako tzv. Krištáľová noc. Vôbec prvýkrát sa jedna z týchto akcií konala na verejnosti, keď v Berlíne podvečer na výzvu Ústrednej rady Židov v Nemecku usporiadali tichý pochod ulicami mesta.
Na centrálnom spomienkovom zhromaždení v Berlíne prehovoril spolkový prezident Roman Herzog, ktorý označil noc z 9. na 10. novembra 1938 za jeden z najhorších a najhanebnejších momentov nemeckej histórie. Varoval v tejto súvislosti pred nebezpečím zabudnutia, ale aj pred paušálnym obviňovaním. Veľký pogrom proti židovskému obyvateľstvu, pri ktorom podľa Herzoga "štát definitívne prepadol organizovanému zločinu", priniesol vypálenie dvoch tisícov synagóg, vydrancovanie tisícov židovských obchodov, zavraždenie najmenej 800 Židov a odvlečenie ďalších 30 000 do koncentračných táborov.
Predseda Ústrednej rady Židov v Nemecku Ignatz Bubis si sťažoval na novú "kultúru ľahostajnosti" v Nemecku. Podľa jeho názoru v Nemecku znova narastá nebezpečie pravicového extrémizmu, vrátane antisemitizmnu, osobitne medzi mládežou.
Spomienkový akt sa konal aj v jeruzalemskom pamätníku obetiam holokaustu Jad Vašem, kde sa premietal film o tejto udalosti a záznam výpovede očitého svedka.