V starej pevnosti severotadžického Chodžentu držali od minulého týždňa protivládni vzbúrenci niekdajšieho plukovníka sovietskej armády Machmuda Chudoberdyjeva asi 50 rukojemníkov. V obkľúčení vládnymi jednotkami sa vyhrážali, že budú jedného rukojemníka po druhom strieľať, ak podnike vládne vojsko útok.
Posledné ozbrojené zrážky v Tadžikistane boli ďalším prejavom boja o moc v krajine zničenej občianskou vojnou v roku 1992. Boja o moc vojenskú, hospodársku a klanovú. Najväčšou súčasnou silou je dnes v krajine prezident Imomali Rachmonov. Niekdajší komunista, predseda sovchozu nastúpil do funkcie v roku 1992. Jeho moc sa opiera o ministerstvo bezpečnosti a dve základné ozbrojené jednotky: prezidentskú gardu a brigádu osobitného nasadenia, ktoré obidve v uplynulých dňoch likvidovali severotadžické jednotky Chudoberdyjeva. Okrem toho má prezident, pôvodom z juhotadžického Kuljabu, v mieste svojho rodiska asi tisícový tzv. dangarský pluk.
Ďalším centrom moci je tzv. oficiálna opozícia, predstavovaná predovšetkým vodcom islamských síl Saidom Abdulom Nurim. Po dlhých bojoch začala opozícia, ktorá sa po porážke v občianskej vojne uchýlila do Afganistanu, rokovanie s Rachmonovom. To, za pomoci OSN, vyústilo do návratu 500 mudžáhidov - bojovníkov opozície - do vlasti. Po zmierení sa mudžáhidi oficiálne stali súčasťou vládnych síl, sú však dislokovaní na základni neďaleko Dušanbe a sú prakticky samostatnou jednotkou. Okrem toho má islamská opozícia v Garme na východe krajiny asi 5 tisíc mužov so zbraňami.
Treťou vojenskou štruktúrou je tzv. "tretia sila", predstavovaná dnes práve plukovníkom Chudoberdyjevom. Jeho jednotky, ktoré nedávno zaútočili na Chodžent z územia Uzbekistanu, disponujú ťažkou technikou a súčasne majú ozbrojených asi tisíc mužov. Chudoberdyjev, ktorý chráni záujmy severného leninabadského klanu, tvrdí, že je potrebné odstrániť "skorumpované a mafiózne spoločenstvo prezidenta a oficálnej opozície".
NAJVÄČŠOU SILOU
JE RUSKÁ ARMÁDA
V Dušanbe je rozmiestená 201. divízia, akýsi pozostatok sovietskej armády. Na základe zmluvy medzi Ruskom a Tadžikistanom o ochrane hraníc Spoločenstva nezávislých štátov z roku 1992 slúži na afganskej hranici asi 16,5 tisíca ruských pohraničníkov. Okrem toho v krajine operujú od roku 1993 tzv. kolektívne mierové sily Ruska (2,5 tisíca mužov), Kazachstanu, Kirgizska a Uzbekistanu (300 mužov). Oficiálne majú napomáhať mierovému procesu v krajine a byť neutrálni. V skutočnosti ruské sily ako celok zohrali rozhodujúcu úlohu v porážke opozície v občianskej vojne.
Ďalším centrom moci je regionálna elita. V severnej leninabadskej oblasti, kde sú veľké náleziská zlata a uránu a väčšina tadžického priemyslu, je šedou eminenciou bývalý premiér Abdumalik Abduladzanov. Považujú ho za reálnu alternatívu k dnešnému prezidentovi Rachmonovi. Okrem mocného kapitálu disponuje pevnými zväzkami s Uzbekistanom. Posledné udalosti svedčia o silnom spojení vodcu severných Tadžikov Chudoberdyjeva s Abduladzanovom a Uzbekmi proti Dušanbe. Severní Tadžici sa bránia proti "kulbabizácii" leninabadskej oblasti, ktorá sa prejavuje presadzovaním hlavných príslušníkov prezidenta Rachmonova.
TIEŇOVÁ EKONOMIKA
A DROGY
Šiestou silou v krajine je tieňová ekonomika. O príjmy z ekonomiky sa uchádza a medzi sebou bojuje päť základných skupín. Prvá patrí veliteľovi prezidentskej gardy Gafurovi Mirzojevovi (s prezývkou "Šedý"). Svoju organizačnú štruktúru majú tiež veliteľ brigády osobitného určenia Suchrob Kasimov i odbojný plukovník Chudoberdyjev a bývalý minister vnútra Jakub Salimov. Nakoniec sú to bývalí vojenskí velitelia Kurban a Sultan Čelovovi. Väčšina firiem, obchodov a obchodných firiem má ako "ochrancu" niekoho z tejto pätice. Každá firma musí jednorázovo za "bezpečnosť" odovzdať svojej "zastrešujúcej organizácii" 20 až 25 percent základného kapitálu a každý mesiac platia výpalné 10 precent z príjmu. A konečne poslednou silou je narkomafia. Podľa odhadu odborníkov prechádza každý mesiac Tadžikistanom minimálne tona narkotík. Zlé jazyky tvrdia, že táto siedma, možno najbohatšia štruktúra, prechádza naprieč všetkými šiestimi predchádzajúcimi.
PRE SME - JAROMÍR ŠTĚTINA, agentúra EPICENTRUM, Dušanbe