BRATISLAVA (TASR) - Slovensku patrí 64. miesto v najnovšom rebríčku ekonomickej slobody sveta spomedzi 119 hodnotených krajín. Vyplýva to z výsledkov najnovšej predbežnej správy, nazvanej Ekonomická sloboda sveta 1998/1999, ktorú zverejnila Nadácia F. A. Hayeka (N FAH) v Bratislave spoločne s ďalšími nezávislými inštitúciami z 53 krajín. Výsledky prezentoval bratislavským novinárom prezident N FAH Ján Oravec a jej riaditeľ Ivan Švejna.
Nadácia je nevládna a nezávislá inštitúcia zamerananá na podporu rozvoja trhovej ekonomiky a obmedzenia priamych zásahov štátu do ekonomiky. Vznikla v roku 1992, avšak podľa nového zákona o nadáciách, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1997, ju znovu zaregistrovali v októbri 1997.
Správa informuje o indexe ekonomickej slobody, ktorý - ako odznelo na tlačovej besede - je v súčasnosti najkomplexnejším, najobjektívnejším a najpresnejším meradlom úrovne ekonomickej slobody v jednotlivých krajinách. Zo správy ďalej vyplýva, že Slovensko so svojím 64. miestom a celkovým skóre 6,1 (hodnotí sa od 0 do 10) sa síce značne zlepšilo v porovnaní s 88. miestom z roku 1990 (keď bolo prvýkrát hodnotené Československo, malo skóre 4,1), avšak v porovnaní s rokom 1995 sa môže hovoriť iba o miernom zlepšení. V roku 1995 bolo Slovensko hodnotené na celkovom 66. mieste s celkovým skóre 4,9.
V jednotlivých oblastiach dosahujeme, ako uvádza správa, najlepšie hodnotenie v oblastiach monetárnej politiku a cenovej stability, právneho rámca a ochrany súkromného vlastníctva, ako aj liberalizácie zahraničného obchodu. Len ako priemerné bolo Slovensko hodnotené v oblasti veľkosti spotreby štátu, transferov a dotácií či liberalizácie kapitálového a finančného trhu. Naopak, najväčšie rezervy, a teda aj najnižšie hodnotenie, Slovensko zaznamenalo v dvoch oblastiach: štruktúra ekonomiky a spoliehanie sa na trh a možnosť používania alternatívnych mien.
Na prvých piatich miestach rebríčka váženého súhrnného indexu sú - podľa grafu vypracovaného N FAH - Hongkong, Singapur, Nový Zéland, USA a Veľká Británia.
Kritériami, používanými na hodnotenie ekonomickej slobody, sú tieto oblasti: veľkosť vlády, štruktúra hospodárstva a využitie trhov, monetárna politika a cenová stabilita, možnosť použitia alternatívnych mien, legislatívna štruktúra a vlastnícke práva, sloboda obchodovania so zahraničím, sloboda obchodovania na kapitálových trhoch (dovedna sedem oblastí).
Ako uviedol prezident N FAH Ján Oravec, správy o ekonomickej slobode sveta sa doposiaľ spracúvali každý rok, odteraz však budú vychádzať každé dva roky (počnúc týmto, teda za roky 1998/99), k čomu ich podnietila snaha o ešte väčšiu precíznosť a objektivitu hodnotenia.
Čo sa týka stupňa ekonomickej slobody, v poslednom období sa objavilo viacero pokusov zmerať ho. Jeden z nich inicioval aj kanadský The Fraser Institute (dnes na tomto projekte pracuje už 47 inštitúcií z celého sveta vrátane slovenskej N FAH), ktorý aj vďaka pripomienkam popredných svetových ekonómov, ba aj nositeľov Nobelovej ceny za ekonómiu (napríklad Miltona Friedmana, Garry Beckeraalebo Douglasa Notrha), index ekonomickej slobody vyvinul.