Americký prezident Bill Clinton zrušiť sankcie uvalené na Indiu a Pakistan vďaka pokroku v otázkach odzbrojenia. Nemenovaný americký predstaviteľ pre agentúru Reuters uviedol, že USA nenavrhujú úplné stiahnutie sankcií, ktoré boli na Indiu a Pakistan uvalené po sérii jadrových testov. Podľa neho ide o snahu vytvoriť pozitívnejšie prostredie na rokovania o nešírení jadrových zbraní. Rozhodnutie USA znamená, že India a Pakistan budú mať prístup k zahraničnej pomoci prostredníctvom exportnej a importnej banky, združenia pre zahraničné investície a vojenských cvičení ich armád v USA. Washington okrem toho bude spolupracovať so svojimi spojencami na poskytnutí finančnej pomoci od medzinárodných bánk pre rozvoj.
POČET OBETÍ RASTIE
Počas prechodu hurikánu Mitch územím Nikaraguy zahynulo alebo je nezvestných najmenej 11 000 ľudí a viac ako 800 000 ľudí bolo prírodným živlom poškodených. Novú bilanciu, ktorou sa zvýšil počet mŕtvych a nezvestných v Strednej Amerike na 30 000, včera v Manague zverejnil nikaragujský prezident Arnoldo Aleman. Podľa predchádzajúcej bilancie mal byť počet obetí v Nikarague 4000 a v celej oblasti Strednej Ameriky 25 000 osôb. Aleman podčiarkol, že bilancia je stále len predbežná. V Hondurase podľa najnovších údajov prišlo o život 7000 ľudí. Exprezident USA Jimmy Carter v sobotu vyzval, aby Svetová banka a Medzinárodný menový fond Hondurasu i Nikarague anuloval zahraničný dlh, lebo pri odstraňovaní škôd im nezostanú prostriedky na splácanie podlžností. Prehodnotenie splátkového kalendára dlhov už avizovala nemecká vláda.
SRBSKÝ DENNÍK
NA SÚDE
Juhoslovanské úrady už druhý raz súdne stíhajú nezávislý belehradský denník Dnevni telegraf (DT), ktorý sa v sobotu po trojtýždňovej prestávke znovu objavil v stánkoch. Zverejnením oznamu organizácie belehradských študentov Odpor mal denník "pozývať na rozvrat ústavného poriadku Srbska a JZR, na ohrozenie územnej celistvosti a suverenity". DT bol jednou z obetí nového mediálneho zákona, ktorý sa periodiká snažia obísť preregistrovaním sa v juhoslovanskej Čiernej Hore. Čiernohorský minister informovania Božidar Jaredič srbské úrady obvinil z právneho násilia nad čiernohorskými médiami. Černa Hora koncom týždňa prijala výnos, ktorým na rozdiel od srbského zákona zahraničným médiám zaručila slobodné pôsobenie.
NOVÁ KALEDÓNIA
ZA AUTONÓMIU
Obyvatelia Novej Kaledónie sa v referende v noci na včera vyslovili za širšiu autonómiu tohto ostrova spravovaného Francúzskom. Na referende sa zúčastnilo viac ako 77 percent zo 106 000 voličov a väčšina, 76,2 percenta, hlasovala za autonómiu. Kaledónčania sa vyjadrili k tomu, či schvaľujú dohodu medzi Francúzskom, separatistickým hnutím Socialistický front národného oslobodenia Kanakov a politickou stranou Spoločenstvo za Kaledóniu v útvare republiky, stavajúcej sa proti nezávislosti, ktorú uzavreli v máji minulého roku v Nouméi. Dohoda umožní ostrovu prevziať na seba postupne narastajúcu mieru právomocí počas 15 rokov. Otvorená však zostáva otázka o konečnom statuse Novej Kaledónie, ktorá bude predmetom druhého referenda o sebaurčení, ktoré sa má uskutočniť na záver 15-ročného obdobia. (ČTK, TASR)