ATÉNY (TASR) - Podpis koaličnej dohody medzi štyrmi doteraz opozičnými politickými stranami, ktoré získali drvivú väčšinu v septembrových parlamentných voľbách na Slovensku, znamená začiatok novej éry, uvádza sa v prvom novembrovom vydaní európskeho týždenníka New Europe (NE). Podpísaný dokument umožní novej koalícii ukončiť vládu "silného muža" Vladimíra Mečiara a obsahuje tiež sľuby na posilnenie demokracie a priblíženie krajiny smerom na Západ.
Článok, ktorý bol napísaný ešte pred oficiálnym vymenovaním Mikuláša Dzurindu do kresla premiéra, sa ďalej zaoberá postavením V. Mečiara na domácej politickej scéne. Pripomína, že tento politik dominoval v slovenskej politike od pádu komunizmu v roku 1989 a nikdy úplne nestratil svoju základňu prívržencov. Dokázal však od seba odradiť väčšinu lídrov západných krajín. V roku 1993 sa stal prvým premiérom krajiny a hoci bol o rok neskôr, po rozpade koalície, pripravený o úrad, po dramatickom návrate vytvoril vládu so spojencami z krajnej ľavice a pravice. Slovensko bolo pod jeho vedením vylúčené z prvej vlny uchádzačov o členstvo v Európskej únii najmä pre kritiku, že vláda sa odvracia od demokratických reforiem. Silná kritika sa ušla aj údajnému použitiu tajných služieb na politické ciele, zasahovaniu do slobody tlače, ignorovaniu zákonov a neférovému prístupu k polmiliónovej maďarskej menšine. Premiér však všetky tieto obvinenia zmietol zo stola tvrdením, že kritici sú zle informovaní alebo zameraní protislovensky.
Podľa NE zahraniční diplomati vkladajú do novej vlády veľké nádeje a mnohí z nich sa nazdávajú, že prítomnosť Maďarov vo vláde sa stretne s obzvlášť dobrým prijatím zo strany Západu. Dobrý dojem zo zloženia vlády majú aj ekonomickí analytici.