Po zavalitom bývalom tvrdom pästiarovi Vladimírovi Mečiarovi sa ujal vlády na Slovensku útly maratónsky bežec Mikuláš Dzurinda. Je to svojrázna zmena. Slováci poskytli opozícii vo voľbách veľkorysú podporu. Prejavili vôľu zmeniť politické ovzdušie a toho predsedu vlády, ktorý spôsobil vynechanie Slovenska z prvého kruhu pozvaných do Európskej únie, Organizácie pre európsku spoluprácu a rozvoj i NATO. Udalosti na Slovensku oceňujú v Bruseli ako značný pokrok po vláde V. Mečiara, kritizovanej za zneužívanie štátnych bezpečnostných zložiek a oznamovacích prostriedkov, prekračovanie zákonov a zaobchádzanie s maďarskou menšinou. Mikuláš Dzurinda musí dať Slovensku novú tvár.
Politika, Belehrad
Karpaty ako kopčeky
Čo Vladimír Mečiar zničil, chce napraviť Mikuláš Dzurinda. Tichý a skromný, ale vytrvalý a usilovný nový predseda slovenskej vlády je v mnohom protikladom V. Mečiara. M. Dzurinda chce spojiť to, čo V. Mečiar rozdelil: Slovensko s Európou a susedmi, vládu s Národnou bankou Slovenska, maďarskú menšinu so slovenskou väčšinou a najmä slovenskú spoločnosť, nikdy takú polarizovanú ako za V. Mečiara. M. Dzurinda stojí teda pred horou problémov, proti ktorej vyzerajú Karpaty ako kopčeky. Vie, že musí urobiť nepopulárne opatrenia, ak má Slovensko zachrániť pred hlbokou krízou. Za nízkou infláciou sa skrývajú regulované ceny energie a služieb.
Handelsblatt, Düsseldorf
Likvidácia svojvoľnosti
Na prvom mieste hospodárskeho programu novej slovenskej vlády je likvidácia ekonomického riadenia svojvoľnou mečiarovskou rukou. Na oznámené kroky vlády Mikuláša Dzurindu reagovalo hospodárstvo priaznivo a koruna sa upokojila.
Napi Világgazdaság, Budapešť
Prízrak návratu
Vladimír Mečiar pokarhal voličov za nevďačnosť a zaspieval im, že s Pánom Bohom, ide od nich. Nová vláda sa však nespolieha, že ostane vo výslužbe. Vie, že ak nebude súdržná v riešení hospodárskych problémov, V. Mečiar sa môže vynoriť z politického hrobu. Všetko teraz závisí od toho, či nová vláda vydrží dosť dlho. Jej popularitu zjavne poškodí predpokladaný pokles hospodárskeho rastu, čo prehĺbi rozpory medzi štyrmi koaličnými stranami. Prízrak návratu Vladimíra Mečiara však môže spôsobiť, že vláda vydrží, kým nebude celkom jasné, že mečiarizmus sa nevráti.
Financial Times, Londýn