ALEKSANDER MARKIEWICZ, prezident Spoločnosti na prevenciu narkománie, Poľsko: "Vydávame množstvo letákov a brožúr, ktoré dávame k dispozícii rodičom, aby vedeli, ako vyzerajú drogy a neboli prekvapení, keď to nájdu u detí. Máme prípady, že deti pestujú marihuanu-konope doma, matka to polieva, nevediac, že je to droga. Letáky možno dostať v našich konzultačných centrách, ktoré sú vo väčších mestách. Dávame to špeciálne pripraveným učiteľom škôl, ktorí sa stretávajú s rodičmi. Veľa pracujeme s médiami. Pri našej Spoločnosti máme kluby mládeže, mladých trénujeme na lídrov, aby pôsobili na školách."
PETER ONREJKOVIČ, Pedagogická fakulta Univerzity Komenského, Bratislava: "Nemáme možnosť dostať sa práve k tej problémovej rodine. Je dobré, že existuje poradenstvo pre rodiny, ale kto tam príde? Vôbec nie tí, čo to najviac potrebujú. Nemáme páky, ako ich tam dostať. Preto zo strategických dôvodov toto nie je cesta pre prevenciu drog. Hlavný ťah na bránku musí ísť cez sociálneho pracovníka a učiteľa."
ANNA HOLČÍKOVÁ, Pedagogicko-psychologická poradňa Brno: "Spoločným rysom rodín, v ktorých vyrastie narkoman, je oslabená komunikácia. Robíme netradičné akcie primárnej prevencie, kde sa naplno prejavuje, že mladí nemajú priestor na overenie názorov a ich konfrontáciu s názormi dospelých. Uprednostňujeme prácu s menšími skupinami. Preberáme rôzne témy - sex, AIDS, drogy, vreckové, anorexia, bulímia, vzťah k učiteľom, rodičom - a spájame to so sociálnopsychologickými hrami, teda s prežitkovými situáciami."
MIROSLAV JABLONICKÝ, Agentúra pre primárnu prevenciu závislostí, Bratislava: "Robíme s jednou školou v Bratislave-Dúbravke, kde oslovujeme rodičov budúcich prváčikov. Po rozbehnutí z minulého roka nám už prichádzajú aj ďalší rodičia, nielen prvácki. V prítomnosti odborníka preberáme problémy detí, ktoré ani nesúvisia s drogami, ale je to celkove o životnom štýle." (ru)