Na prvý pohľad sa toho v utorňajších voľbách v USA veľa nezmenilo: rozdelenie poslaneckých kresiel medzi republikánov a demokratov v Senáte zostalo nezmenené a v Snemovni reprezentantov si republikáni udržali väčšinu aj napriek predpokladanej strate piatich kresiel v prospech demokratov. Rovnako počty guvernérov oboch hlavných politických strán sa zmenili iba nevýrazne, keď republikáni podľa predbežných výsledkov stratili jedno kreslo v prospech nezávislého kandidáta. Za strohými štatistickými údajmi je však ukryté celé spektrum informácií, ktoré z mŕtvych čísel vytvárajú anamnézu súčasnej americkej spoločnosti.
Základné posolstvo, ktoré vyslali svojim politikom Američania, je spokojnosťí so súčasným stavom spoločnosti: ekonomika ide ešte stále dobre, a tak choďte dočerta s Monikou! Prezident niekoľko dní pred voľbami oznámil 70-miliardový rozpočtový prebytok a štyria z piatich voličov sú podľa denníka USA Today s týmto stavom nadmieru spokojní. Denník zároveň konštatuje, že voliči sú síce v otázke prezidenta rozdelení, väčšina z nich sa však aj napriek tomu zhodne na dvoch základných veciach: že uspokojivo riadi krajinu, ale že celkom neschvaľujú jeho osobný život. Výsledky volieb sa dajú zároveň čítať aj ako varovanie pre republikánov, že to s Clintonovým škandálom až príliš prehnali. Demokrati sú totiž prvou "prezidentskou" stranou, ktorej sa od roku 1934 podarilo aspoň mierne si polepšiť vo voľbách, konaných v polovici prezidentského funkčného obdobia, čo dáva ich "prehre" takmer príchuť víťazstva, takže Clintonov Impeachment sa nateraz pravdepodobne odkladá .
Ak sa pozrieme na výsledky v konkrétnych štátoch únie, za najväčší triumf demokratov možno jednoznačne označiť zisk guvernérskeho postu v "reaganovskej" Kalifornii. Najväčší a najbohatší štát únie obsadzuje v Snemovni 52 zo 435 mandátov, z ktorých pravdepodobne až 31 pripadne demokratom. Tesne pred voľbami si mnohí komentátori všímali aj úlohu, ktorú v kampani zohrala prvá dáma Spojených štátov, keď absolvovala dvakrát toľko predvolebných mítingov ako pred štyrmi rokmi. Aj vďaka jej podpore sa demokratovi Schumerovi podarilo v štáte New York poraziť jedného z najúspešnejších republikánskych senátorov Alfonsa D‘Amata. Na druhej strane republikáni získali najvýraznejší úspech v jednoznačnom znovuzvolení texaského guvernéra Georga Busha juniora. Keďže Georgovi rovnocenne sekundoval na Floride aj jeho mladší brat Jebb, má v súčasnosti 2. a 4. najľudnatejší štát únie senátora z rodinného klanu, označovaného za republikánskych Kennedyovcov či jednoducho Bush Boys. Najmä ak je po včerajšku takmer jasné, že George junior bude hlavným kandidátom republikánov v prezidentských voľbách roku 2000. Pretože aj o nich sa už čiastočne rozhodovalo v utorkovom plebiscite. Je možné, že súčasný viceprezident Al Gore bude musieť v priamom súboji s Georgom juniorom zaplatiť aj "sekeru", ktorú mu u voličov zanechal Bill Clinton. JURAJ KITTLER